Soykırımdan Kurtulanlar
ISBN
9789750526565

1. baskı - Mart 2019
332 sayfa


42,00 TL
33,60 TL

Soykırımdan Kurtulanlar

Halep Kurtarma Evi Yetimleri
Dicle Akar, Matthias Bjørnlund, Taner Akçam

Soykırımdan Kurtulanlar, Ermeni Soykırımı sırasında hayatta bırakılan Ermeni kadın ve çocukların 1918’den sonra kapatıldıkları evlerden kurtarılmalarını ele alıyor.

Elinizdeki kitap Ermeni Soykırımı sırasında hayatta bırakılan Ermeni kadın ve çocukların 1918’den sonra kapatıldıkları evlerden kurtarılmalarını ele alıyor. Milletler Cemiyeti, 1921 yılında bu kadın ve çocukların bulunması ve yeniden hayata kazandırılmaları için Halep Kurtarma Evi’ni kurdu. Kurtarma Evi’ne gelen 1.700 civarında çocuk ve kadının kaydı tutuldu. Hayatta kalmayı başaran bu insanlar, Osmanlı İmparatorluğu’nun hemen her bölgesinden, çok farklı sosyal, politik ve ekonomik çevre ve koşullardan gelmişlerdi. Hepsi soykırım sırası ve sonrasında başlarından geçenleri anlatıyorlardı.

Kitabın ikinci bölümünde, bu tutanaklardan seçilmiş 300 civarında kayıt var. Birinci bölümde ise, Dicle Akar tüm kayıtların içeriklerinin genel dökümünü değerlendiriyor. Matthias Bjørnlund, arşivleri ve dönemin önemli yayınlarını tarayarak Halep Yetimhanesi’nin hikâyesini anlatırken, bu seçkinin bütününü ve arka planını aydınlatıyor. Taner Akçam da, Osmanlı belgelerine dayanarak, soykırım sırasında yetimlere yönelik izlenen politikaların esaslarını gösteriyor. Hafıza kaybı tehlikesine maruz kalmadan, soykırımın hemen sonrasında kayda alınan bu tanıklıklar İttihat ve Terakki’nin imha politikasını açık biçimde gözler önüne seriyor.Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Soykırımdan Kurtulanlar
Alt Başlık
Halep Kurtarma Evi Yetimleri
ISBN
9789750526565
Kapak
Türkiye’den Suriye’ye sığınmaya giden beş Ermeni yetimi, 1923 (Near East Relief Historical Society Arşivi)
Yayın No
İletişim - 2744
Dizi No
Araştırma-İnceleme - 450
Alan
Politika/Siyaset, Tarih
Sayfa Sayısı
332 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
276 gr
Baskı
1. baskı - Mart 2019
Yazar
Dicle Akar, Matthias Bjørnlund, Taner Akçam
Editör
Ahmet İnsel
Dizi Kapak Tasarımı
Ümit Kıvanç
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Remzi Abbas
Cilt
Güven Mücellit
Baskı
Ayhan Matbaası

Dicle Akar

1965’te Diyarbakır’da doğdu. 1988’de Gazi Üniversitesi İ.İ.B.F. Ekonomi Bölümü’nden mezun oldu. 1999 yılında Kanada’nın Toronto kentine göçtü. 2007’de Trent Üniversitesi (Ontario, Kanada) Eğitim Fakültesi’nden mezun oldu. 2015 Ağustosu’ndan beri de Berlin International School’da Ekonomi ve İşletme dersleri veriyor. 2009 yılında Clark Üniversitesi ve Avrupa Dersim Dernekleri Federasyonu ile birlikte 1937/38 Dersim Sözlü Tarih Projesi’ni başlattı ve genel koordinatörlüğünü yaptı.


Matthias Bjørnlund

1967’de Kopenhag, Danimarka’da doğdu. 1992 yılında Kopenhag Üniversitesi Tarih Bölümü’nden mezun oldu. Bu tarihten sonra, yaptığı diğer işlerin yanı sıra, Danimarka Holokost ve Soykırım Çalışmaları Merkezi’nde bağımsız arşiv tarihçisi ve çevirmeni olarak çalıştı. Ermeni soykırımı üzerine Danca ve İngilizce kitaplar ve makaleler yayımladı. 2011 yılından beri Kopenhag’da Yurt Dışında Eğitim Enstitüsü’nde (DIS) Amerikalı üniversite öğrencilerine tarih ve sosyal bilimler alanında dersler veriyor. Şu anda iki tane araştırma projesi üzerinde çalışıyor. Bunlardan birisi, “Osmanlı İmparatorluğu’nda Danimarkalılar” ve bir diğeri de “Soğuk Savaş Sırasında Danimarka-Ermeni İlişkileri”.


Taner Akçam

1953’te doğdu. 1976 Martı’nda sorumlu yazı işleri müdürü olduğu Devrimci Gençlik dergisindeki yazıları nedeniyle on yıla yakın hapis cezasına çarptırıldı. 1977 Martı’nda Ankara Merkez Cezaevi’nden firar etti. 1988’de Hamburg Sosyal Araştırmalar Enstitüsü’nde şiddet, kültür ve insan hakları konularında çalışmaya başladı. 1991’de yayımlanan Türk Ulusal Kimliği ve Ermeni Sorunu (İletişim Yayınları), Ermeni sorunu etrafındaki çalışmalarının başlangıcına denk düşer. 1996’da Hannover Üniversitesi’nden sosyoloji ve tarih doktorası alan Akçam, Ermeni soykırımı ve Türk milliyetçiliği konusunda çok sayıda esere imza attı. Akçam, 2008 yılından beri Clark Üniversitesi Tarih Bölümü Holokost ve Soykırım Çalışmaları Merkezi’nde bulunan Kaloosdian/Mugar kürsüsünde çalışmalarını sürdürmektedir