Akıntıya Karşı
ISBN
9789750521126

2. baskı - Şubat 2017
272 sayfa


34,00 TL
27,20 TL

Akıntıya Karşı

Ermeni Soykırımında Emirlere Karşı Gelenler, Kurtaranlar, Direnenler
Burçin Gerçek

1915’te emirlere karşı gelerek Ermenileri ölüm yolculuğundan kurtarmaya çalışan devlet memurları, din adamları, aşiret reisleri, köy ağaları ve sıradan insanlar da vardı. Akıntıya Karşı bu insanların hikâyelerini aktarırken, bu tür araştırmalarda karşılaşılabilecek sorunları ve tuzakları da hassasiyetle ele alıyor.

1915’te emirlere karşı gelerek Ermenileri ölüm yolculuğundan kurtarmaya çalışan devlet memurları, din adamları, aşiret reisleri, köy ağaları ve sıradan insanlar da vardı. Bazıları dinî inançları gereği ya da bir tür şeref ve itibar anlayışıyla; bazıları insani açıdan yapılanları kabul edilemez bulduğu ya da memleketleri için bir felaket olduğunu düşünerek yapılanlara karşı çıktılar. Akıntıya Karşı bu insanların hikâyelerini aktarırken, bu tür araştırmalarda karşılaşılabilecek sorunları ve tuzakları da hassasiyetle ele alıyor.

“Bugün çoğunun isimleri unutulmuş, ailelerinin bile hikâyelerinden bihaber olduğu, kimileri bir mezardan bile yoksun, yaşadıkları ya da görev yaptıkları kurumların, şehirlerin belleğinden silinmiş yüzlerce insan, farklı motivasyon ve yaklaşımlarla 1915’te vicdanlı bir tavır sergilediler. ‘Binlerce masum çocuk, kabahatsiz ihtiyar, aciz kadınlar, kuvvetli gençler’ bir ‘kan cereyanı içinde yokluğa doğru’ giderken‘ elleriyle, tırnaklarıyla’ akıntıya karşı durdular.”

Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Akıntıya Karşı
Alt Başlık
Ermeni Soykırımında Emirlere Karşı Gelenler, Kurtaranlar, Direnenler
ISBN
9789750521126
Kapak
Celal Bey ve ailesi
Yayın No
İletişim - 2401
Dizi No
Tarih - 110
Alan
Politika/Siyaset, Sosyoloji
Sayfa Sayısı
272 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
226 gr
Baskı
2. baskı - Şubat 2017 (1. baskı - Kasım 2016)
Yazar
Burçin Gerçek
Editör
Kerem Ünüvar
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Remzi Abbas
Dizin
Emre Bayın
Cilt
Güven Mücellit
Baskı
Sena Ofset

Burçin Gerçek

1976 yılında İstanbul’da doğdu. Marmara Üniversitesi Fransızca Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünden mezun olduktan sonra Strasbourg’da Robert Schuman Üniversitesi’nde gazetecilik yüksek lisansı yaptı. Fransa’da yayımlanan L’Express dergisi ve Ouest-France gazetesinin İstanbul muhabirliği ile Repair online dergisinin Türkiye editörlüğünü yürüttü. Le Figaro ve Le Matin gazeteleri ile L’Hebdo dergisine haberler yaptı. “Aynı Sudan İçtik” ve “İstanbul Sokak Köpekleri” belgesellerinde yönetmen Serge Avédikian ile birlikte çalıştı. Clark Üniversitesi’nde Holocaust and Genocide Studies programında doktora yapmaktadır.