Ermeni Soykırımı
Çeviri
Ayşen Taşkent Ekmekci

ISBN
9789750517280

2. baskı - Haziran 2015
1167 sayfa


88,89 TL
71,11 TL

Ermeni Soykırımı

Raymond H. Kévorkian

Raymond Kévorkian, yıllar süren araştırmalara dayanan büyük eseri Ermeni Soykırımı’nda bu konuda yapılmış en geniş kapsamlı incelemeyi sunuyor.

Raymond Kévorkian, yıllar süren araştırmalara dayanan büyük eseri Ermeni Soykırımı’nda bu konuda yapılmış en geniş kapsamlı incelemeyi sunuyor.

Osmanlı Ermenilerinin yaşadığı bölgelere, sosyal, ekonomik ve kültürel durumlarına dair ayrıntılı bir döküm ortaya koyan Kévorkian, farklı arşivlerdeki belgelerin ve yayımlanmış araştırmaların yanı sıra, çeşitli yazışma, hatırat, konsolosluk raporu, telgraf, gazete haberi ve tanıklığa dayanarak, tehcir güzergâhlarını, kıyımların gerçekleştiği vadilere kadar olayların yaşandığı alanları, katliamların nasıl organize edildiğini tek tek anlatıyor. 1915’te neler olduğunu son derece canlı biçimde gözler önüne seriyor. Ermeni Soykırımı, Türkiye toplumunun bunalımını pekiştiren bu insanlık felaketinin nasıl yaşandığını, sorumlularını, kurbanlarının başına gelenleri, yapılan yargılamaları inceleyen ve bu felaketin 19. yüzyılın sonundan Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna kadar süren safhalarını tüm yönleriyle ele alan bir başyapıt.

“...her soykırım şiddeti vakasının itaat ettiği ve onu eşsiz kılan bir iç mantık vardır. Osmanlı İmparatorluğu’nda yaşayan Ermeni halkının fiziksel imhasının da ayırt edici bir özelliği vardır: [Bu fiziksel imha] Jön Türklerin nihai hedefi olan Türk ulus-devletinin kurulması için gerekli bir koşul olarak düşünülmüştür. Bir başka deyişle bu iki olgu birbiriyle ayrışmaz bir şekilde bağlantılıdır: Birini es geçerek diğerini anlayamayız.”
RAYMOND KÉVORKIAN

Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Ermeni Soykırımı
ISBN
9789750517280
Orijinal Adı
Le Génocide des Arméniens
Kapak
Bir tehcir konvoyu
Yayın No
İletişim - 2131
Dizi No
Tarih - 93
Alan
Politika/Siyaset, Sosyoloji, Tarih
Sayfa Sayısı
1167 sayfa
En
170 mm
Boy
240 mm
Ağırlık
1480 gr
Baskı
2. baskı - Haziran 2015 (1. baskı - Mart 2015)
Yazar
Raymond H. Kévorkian
Çeviren
Ayşen Taşkent Ekmekci
Editör
Ahmet İnsel, Kerem Ünüvar
Dizi Kapak Tasarımı
Suat Aysu
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Remzi Abbas
Dizin
Merve Öztürk, Ayla Karadağ, Emre Bayın
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Raymond H. Kévorkian

Tarihçi. Doktorasını Université de la Sorbonne, Paris IV’te tamamladı. HDR, Institut Français de Géopolitique’te (Université Paris VIII, Saint-Denis) araştırma direktörüdür. (Lévon Nordi- guian ve Vahé Tachjian ile birlikte) Les Arméniens, 1917-1939, la quête d’un refuge, Paris, Réunion des Musées Nationaux, 2007; Le Génocide des Arméniens, Paris: Odile Jacob, 2006; (Y. Ternon ile birlikte), Mémorial du génocide des Arméniens, Paris, Le Seuil, 2014; (H. Bozarslan ve V. Duclert ile birlikte), Comprendre le génocide des Arméniens, Paris, Tallandier, 2015 son dönemde yayımlanan eserleridir. Küratörlüğünde düzenlenen sergiler ise şunlardır: Arménie, entre Orient et Occident (Bibliothèque nationale de France, 1996); Ani, capitale de l’Arménie en l’an mil (Pavillon des Arts, Paris-Musées/UGAB, 2001); Reconstruire la nation, les réfugiés armé- niens au Proche-Orient et en France (Cité Nationale de l’Histoire de l’Immigration, 2007-2008); Arménie 1915 (Hôtel-de-ville de Paris, 2015).