Konstantinopolis 1054-1261
ISBN
9789750500800

1. baskı - Ekim 2002
256 sayfa


Tükendi

Konstantinopolis 1054-1261

Alain Ducellier (Der.), Michel Balard (Der.)

Uzun yıllar boyunca Doğu Roma İmparatorluğu’nun kutsal şehri olan Konstantinopolis dünyanın da başkenti sayılabilirdi. Özellikle hâkimiyeti altında topladığı Bulgarlar, Sırplar, Ruslar için erişilmez bir kentti. Batılı seyyahlar da Konstantinopolis’in görkemi karşısında düştükleri hayranlığı gizlemiyorlardı.

Uzun yıllar boyunca Doğu Roma İmparatorluğu’nun kutsal şehri olan Konstantinopolis dünyanın da başkenti sayılabilirdi. Özellikle hâkimiyeti altında topladığı Bulgarlar, Sırplar, Ruslar için erişilmez bir kentti. Batılı seyyahlar da Konstantinopolis’in görkemi karşısında düştükleri hayranlığı gizlemiyorlardı. Öyle ki, Konstantinopolis surlarının içindeki zenginliğin Avrupa’daki bütün şehirlerin zenginliğinden fazla olduğunu yazacak kadar etkileniyorlardı. Ama 11. ve 14. yüzyıllar arasında Doğu Roma’nın gücü azaldı, imparatorluk yapısı bozuldu ve teokrasi tartışılır hale geldi. Birinci Haçlı Seferi’nden sonra da Doğu Roma’yla Batı Roma arasındaki gerginlik iyice arttı. 13 Nisan 1204’te Batı’dan gelen Haçlı ordusu Konstantinopolis’i kuşattı ve kent, tarihinde ilk defa imparatorluğun da büyük bir kısmıyla birlikte teslim oldu. Bundan sonra bir tek 1453’te, o da sonsuza dek olmak üzere, düşecekti.

Kitapta yer alan bölümler
Bir Başkentin Yükselişi ve Gerileyişi
Hükmeden Kent
Yeni Roma Dünyaya Karşı
Hizipler ve Karşıtlıklar: Siyasi Bir Hayatın İşaretleri Mi?
İmparatorluğun Midesi
Uçsuz Bucaksız Bir Atölye: Zanaatkârlar ve Tüccarlar
Güney Slavları ve Ruslar: Gerçeklikten Hayale
Büyük Rakibin Bakışı: Müslümanların Gözünden Konstantinopolis
Yahudiler: Himaye, Bölünmeler, Ayrımcılık
Ele Geçirilecek Bir Pazar: Batı İstilası
Sanat, Kentin İmgesi Mi?
Kültür Muhafazası Mı, Kültür Potası Mı?
Kitabın Adı
Konstantinopolis 1054-1261
ISBN
9789750500800
Yayın No
İletişim - 842
Dizi No
Dünya Şehirleri - 6
Alan
Tarih
Sayfa Sayısı
256 sayfa
En
160 mm
Boy
230 mm
Ağırlık
385 gr
Baskı
1. baskı - Ekim 2002
Editör
Can Belge
Derleyen
Alain Ducellier, Michel Balard
Dizi Kapak Tasarımı
Ümit Kıvanç
Kapak
Utku Lomlu
Uygulama
Çiğdem Dilbaz
Düzelti
Ziya Osman Bangu
Baskı
Sena Ofset
Cilt
Sena Ofset

Alain Ducellier

1934'te doğdu, Touloise- Le Mirail Üniversitesi'nde Ortaçağ Bizans ve Balkan tarihi profesörü. Özellikle Bizans İdeolojileri ve zihniyetiyle, aynı zamanda imparatorluğun komşularıyla olan ilişkileriyle ilgileniyor.


Michel Balard

Michel Balard Paris I Üniversitesi’nde profesör, bilgisini ve araştımalarını Ortaçağ’da Batı ve Doğu arasındaki politik ve ekonomik ilişkileriyle yoğunlaştırdı. Batı Avrupa’nın Ortaçağ’da Akdeniz’i sömürgeleştirmesi üzerine CNRS’te bir araştırma grubunu yönetiyor.