İskenderiye 1860-1960
Çeviri
Barış Kılıçbay

ISBN
9789750504112

1. baskı - Kasım 2006
260 sayfa


Tükendi
Geçici Bir Hoşgörü Modeli: Cemaatler ve Kozmopolit Kimlik

İskenderiye 1860-1960

Robert Ilbert (Der.), Ilios Yannakakis (Der.), Jacques Hassoun (Der.)

Tarihin ana ırmağı büyük şehirlerin vadisinden akar. Bu akışın uygarlık dediğimiz birikimleriyle örülen büyük şehirlerin çevre ve hayat dokusunda dünyanın, insanlık durumlarının her değişimi bir öncekiyle örtüşür ve bize bir tarih içinde, onunla birlikte oluştuğumuzu anlatır.

Tarihin ana ırmağı büyük şehirlerin vadisinden akar. Bu akışın uygarlık dediğimiz birikimleriyle örülen büyük şehirlerin çevre ve hayat dokusunda dünyanın, insanlık durumlarının her değişimi bir öncekiyle örtüşür ve bize bir tarih içinde, onunla birlikte oluştuğumuzu anlatır. Bunlar, birleşerek varoluş maceramızı oluşturan ayrı anlatılardır, büyük şehirlerin kimliğidir. Büyük şehirler, akışın yer değiştirdiği ya da kabardığı anlarda tıpkı canlı bir varlık, hattâ insanın kendi gibi zaman ve tarihle olan ilişkilerini yeniden kurabilmek için "mücadele" ederler. Bu, sarsıntıların, altüst oluşların yeni bileşimlerle yüklü olduğu bir geçiş dönemidir. Şehirlere bu sürecin aynasında bakmak, hayatlarının en önemli kesitinde onlara yaklaşmak, sadece tarihe daha yakından tanıklık etmek değil, bir kutlama, bir felaket ya da veda anında bir dostun yanında olmaktır. Bu dizimizde böyle bir ilgi ve yakınlığı çoktan hak etmiş olan şehirlerin hikâyeleri yer alıyor.

İskenderiye'nin dünyaya açıklığı basit bir kozmopolitlik değildir. İskenderiye ne New York'tur, ne de Paris. Kentte yaşayan milliyetlerin çeşitliliğinden ziyade, Batı emperyalizminin etkisine rağmen hâlâ Osmanlı İmparatorluğu'na ait bir denizin bütün kıyılarından gelen halkların bu milliyetlerle girdiği ilişkidir İskenderiye'yi dünyaya açan. İskenderiye bir uğrak kenti ya da sadece bir liman kenti de değildir; öyle olsaydı özellikleri ticarete indirgenmiş olurdu. Hem bir Osmanlı kentidir, hem uluslararası bir sığınak, hem ekonomik bir merkez, hem de bir Akdeniz kültür kutbudur. Orada birlikte yaşayan halkların tarihi ve yaşam biçimleri ortaktır. Robert Ilbert, Ilios Yannakakis ve Jacques Hassoun'un yayına hazırladığı bu kitap İskenderiye'nin 1860-1960 yılları arasındaki "en karakteristik" dönemine çeşitli açılardan ışık tutuyor.Kitapta yer alan bölümler
Dünyaya Açık Bir Akdeniz Simgesi
Bir Kentlik Biçimi
Yahudiler, Bir Karşılıklar Cemaati
Ermeni Olmak
Yunanlılar: İskenderiye’nin ‘Parikia’sı
İtalyanlar, İtalyanlık ve Faşizm
1959
Elveda İskenderiye
Mısır’dan İkinci Exodus
İskender’in Rüyası ya da Edebî Mit
Fausta Cialente
İzler, Kalıntılar, Anılar
‘Dörtleme’nin Esrarı
Aziz ve Vahşi Şehrim
Kozmopolitizmin Ölümü
Üst Başlık
Geçici Bir Hoşgörü Modeli: Cemaatler ve Kozmopolit Kimlik
Kitabın Adı
İskenderiye 1860-1960
ISBN
9789750504112
Orijinal Adı
Alexandrie 1860-1960, Un modele éphémere de convivialité: Communautés et identité cosmopolite
Yayın No
İletişim - 1194
Dizi No
Dünya Şehirleri - 9
Alan
Tarih
Sayfa Sayısı
260 sayfa
En
160 mm
Boy
230 mm
Ağırlık
395 gr
Baskı
1. baskı - Kasım 2006
Editör
Can Belge
Dizi Kapak Tasarımı
Ümit Kıvanç
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Serap Yeğen
Çeviren
Barış Kılıçbay
Derleyen
Robert Ilbert, Ilios Yannakakis, Jacques Hassoun
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Robert Ilbert

Provence Üniversitesi'nde ve Institut universiteaire de France'ta profesör (Çağdaş Akdeniz tarihi bölümü). Mısır ve özellikle 1989'da üzerine doktora tezini yazdığı İskenderiye uzmanı. Çağdaş Akdeniz Tarih Araştırmaları Merkezi'nin müdürü.


Ilios Yannakakis

Kahire'de doğdu. Tarihçi ve uluslararası ilişkiler uzmanı. Lille III Üniversitesi'nde ders veriyor.


Jacques Hassoun

İskenderiye'de doğdu. Yazar ve psikanalist, Mısır Yahudileri tarihçisi, Juifs du Nil'i (Minerve, 1990) ve Juifs d’Egypte, Images et textes'i (Scribe) yayımladı. Ayrıca Alexandrie romanını (La Découverte) ve birçok makale yazdı. En son, Cécile Wajsbrot'la birlikte L’Histoire à la lettre'i yayımladı (Mentha, 1991).