Edessa Urfa Kutsal Şehir
Çeviri
Ahmet Arslan

ISBN
9789750500268

1. baskı - Mayıs 2002
400 sayfa


Tükendi

Edessa Urfa Kutsal Şehir

Judah Benzion Segal

Bugünkü sakinleri tarafından bir `Peygamberler ve Evliyalar` şehri olarak bilinen Urfa geçmişte de benzeri özellikleriyle değişik dinler ve mezhepler tarafından kutsal, `kutsanmış` bir şehir olarak kabul edilmiştir. Urfa, tarihi boyunca kendine özgü yaşam tarzı, gelenekleri, kültürü ile her zaman büyük ilgi uyandıran büyülü bir şehir hüviyetini korumuştur.

Bugünkü sakinleri tarafından bir `Peygamberler ve Evliyalar` şehri olarak bilinen Urfa geçmişte de benzeri özellikleriyle değişik dinler ve mezhepler tarafından kutsal, `kutsanmış` bir şehir olarak kabul edilmiştir. Urfa, tarihi boyunca kendine özgü yaşam tarzı, gelenekleri, kültürü ile her zaman büyük ilgi uyandıran büyülü bir şehir hüviyetini korumuştur. Şimdiye kadar yazılmış en geniş kapsamlı şehir monografisi olan bu kitap başlangıcından İslâm dünyasına kazandırıldığı tarihe kadarki dönem içinde Urfa´yı ve Urfalıların hayatlarını ele almaktadır. Bu eşsiz eserde, `kutsal şehir` Eddessa´nın bütün yönleriyle anlatılan ilginç öyküsünü bulacaksınız.
Tarihin ana ırmağı büyük şehirlerin vadisinden akar. Bu akışın uygarlık dediğimiz birikimleriyle örülen büyük şehirlerin çevre ve hayat dokusunda dünyanın, insanlık durumlarının her değişimi bir öncekiyle örtüşür ve bize bir tarih içinde, onunla birlikte oluştuğumuzu anlatır. Bunlar, birleşerek varoluş maceramızı oluşturan ayrı anlatılardır, büyük şehirlerin kimliğidir. Büyük şehirler, akışın yer değiştirdiği ya da kabardığı anlarda tıpkı canlı bir varlık, hattâ insanın kendi gibi zaman ve tarihle olan ilişkilerini yeniden kurabilmek için `mücadele` ederler. Bu, sarsıntıların, altüst oluşların yeni bileşimlerle yüklü olduğu bir geçiş dönemidir. Şehirlere bu sürecin aynasında bakmak, hayatlarının en önemli kesitinde onlara yaklaşmak, sadece tarihe daha yakından tanıklık etmek değil, bir kutlama, bir felâket ya da veda anında bir dostun yanında olmaktır. Bu dizimizde böyle bir ilgi ve yakınlığı çoktan hak etmiş olan şehirlerin hikâyeleri yeralıyor.
Kitabın Adı
Edessa Urfa Kutsal Şehir
ISBN
9789750500268
Orijinal Adı
The Blessed City
Yayın No
İletişim - 808
Dizi No
Dünya Şehirleri - 5
Alan
Tarih
Sayfa Sayısı
400 sayfa
En
160 mm
Boy
230 mm
Baskı
1. baskı - Mayıs 2002
Yazar
Judah Benzion Segal
Çeviren
Ahmet Arslan
Dizi Kapak Tasarımı
Ümit Kıvanç
Kapak
Utku Lomlu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Serap Yeğen
Baskı
Sena Ofset
Cilt
Sena Ofset

Judah Benzion Segal

1912 yılında İngiltere'nin Newcastle şehrinde doğdu. Doktorasını 1939 yılında Oxford Üniversitesi'nde tamamladı. Kuzey Afrika'da Sudan'da Mısır'da, Libya'da çeşitli idari görevlerde bulunduktan sonra, 1961 yılında Sami Dilleri profesörü oldu. Yedi yıl süreyle Londra Üniversitesi Doğu ve Afrika Araştırmaları Okulu'nda Yakın ve Ortadoğu Bölümü şefliğinde bulundu,1968 yılında İngiliz Akademisi Bilim Kurulu Üyeliğine seçildi. Urfa'ya ilk kez 1952 yılında Prof. Storm Rice idaresindeki Harran ve Prof. Seton Lloyd yönetimindeki Sultantepe kazıları esnasında geldi; bunu takiben 1956, 1959, 1961, 1966 yıllarında olmak üzere Urfa'yı dört kez daha ziyaret etti.