Semerkand 1400-1500
Çeviri
Ali Berktay

ISBN
9789750501517

1. baskı - Şubat 2005
212 sayfa


Tükendi
Timur'un Vaha Kenti: Bir İmparatorluğun ve Bir Rönesansın Kalbi

Semerkand 1400-1500

Vincent Fourniau (Der.)

Tarihin ana ırmağı büyük şehirlerin vadisinden akar. Bu akışın uygarlık dediğimiz birikimleriyle örülen büyük şehirlerin çevre ve hayat dokusunda dünyanın, insanlık durumlarının her değişimi bir öncekiyle örtüşür ve bize bir tarih içinde, onunla birlikte oluştuğumuzu anlatır.

Tarihin ana ırmağı büyük şehirlerin vadisinden akar. Bu akışın uygarlık dediğimiz birikimleriyle örülen büyük şehirlerin çevre ve hayat dokusunda dünyanın, insanlık durumlarının her değişimi bir öncekiyle örtüşür ve bize bir tarih içinde, onunla birlikte oluştuğumuzu anlatır. Bunlar, birleşerek varoluş maceramızı oluşturan ayrı anlatılardır, büyük şehirlerin kimliğidir. Büyük şehirler, akışın yer değiştirdiği ya da kabardığı anlarda tıpkı canlı bir varlık, hattâ insanın kendi gibi zaman ve tarihle olan ilişkilerini yeniden kurabilmek için “mücadele” ederler. Bu, sarsıntıların, altüst oluşların yeni bileşimlerle yüklü olduğu bir geçiş dönemidir. Şehirlere bu sürecin aynasında bakmak, hayatlarının en önemli kesitinde onlara yaklaşmak, sadece tarihe daha yakından tanıklık etmek değil, bir kutlama, bir felâket ya da veda anında bir dostun yanında olmaktır. Bu dizimizde böyle bir ilgi ve yakınlığı çoktan hak etmiş olan şehirlerin hikâyeleri yeralıyor.
Türk-İslâm medeniyetiyle parlayan ve ışığıyla tüm dünyayı aydınlatan bir kenttir Semerkand. İpek Yolu’nun öyle önemli bir kavşağında kurulmuştur ki, şaşaalı tüccarların, dervişlerin, gezginlerin uğramadan geçemedikleri yerlerden biri olmuştur. Timur, Semerkand’ı imparatorluğunun başkenti yaptıktan sonra, şehri görkemli mimarî yapılarla donatır. Bu nedenle, 14. ve 15. yüzyıllar Semerkand’ın “altın dönemi” olarak kabul edilir. Hassas dengeler üzerine kurulmuş bir imparatorluğun merkezindeki bu şehirde gelişen sanat ve bilim dünyası, döneme “Timur İmparatorluğu’nun rönesansı” olarak damgasını vurur. Elinizdeki kitap bu gizemli şehrin sokaklarında size rehberlik ederken, Timur’un ilginç hayatı eşliğinde, dünyanın en önemli imparatorluğunun tarihine de tanıklık edeceksiniz.Kitapta yer alan bölümler
Giriş: Timurlu Semerkand’ı
Semerkand’da Bir İspanyol
Aykırı Bir Fatih
Batılıların Korkularının Aynasında
Keyhüsrev’den Timur’a Kent
Su Gökyüzünden Düşmeyince
Son Kervan Ateşleri
Timurlu Sanat, Topraktan ve Kâğıttan Bir Cennet
Âlim Emir Yıldızları İlhak Ediyor
Sufi Tarikatları, Tasavvuf ve Ekonomik
Yeni Bir Kimlik: Çağatayca
Şirali’nin Yazgısı
Karışımın Güzellikleri
Üst Başlık
Timur'un Vaha Kenti: Bir İmparatorluğun ve Bir Rönesansın Kalbi
Kitabın Adı
Semerkand 1400-1500
ISBN
9789750501517
Orijinal Adı
Semerkand 1400-1500
Yayın No
İletişim - 1062
Dizi No
Dünya Şehirleri - 8
Alan
Tarih
Sayfa Sayısı
212 sayfa
En
160 mm
Boy
230 mm
Ağırlık
338 gr
Baskı
1. baskı - Şubat 2005
Derleyen
Vincent Fourniau
Çeviren
Ali Berktay
Editör
Can Belge
Dizi Kapak Tasarımı
Ümit Kıvanç
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Çiğdem Dilbaz
Düzelti
Serap Yeğen
Baskı
Sena Ofset
Cilt
Sena Ofset

Vincent Fourniau

Madison Üniversitesi’nde Ortaçağ, modern ve çağdaş Orta Asya tarihi öğretim görevlisidir.