Karşılaştırmalı Faşizm Çalışmaları
Çeviri
İsmail Ilgar

ISBN
9789750517648

2. baskı - Temmuz 2019
573 sayfa


54,00 TL
43,20 TL

Karşılaştırmalı Faşizm Çalışmaları

Constantin Iordachi (Der.)

Constantin Iordachi’nin derlediği Karşılaştırmalı Faşizm Çalışmaları, farklı akademik disiplinlerden gelen ve faşizme dair ilgisini canlı tutan yetkin isimlerle birlikte bu sorulara çeşitli analitik perspektiflerden ve Vichy Fransa’sı, Stalin Rusya’sı, Avusturya, İspanya, Portekiz, Macaristan, Polonya, Yunanistan, Hırvatistan, Slovakya ve Romanya’daki özgün tarihsel örneklerden cevaplar arıyor, yeni sorular soruyor.

“Faşist hareketler hemen hemen bütün Avrupa ülkelerinde ve dünyanın diğer bölgelerinde görülmüş olsalar da; bağımsız, uzun süren ve tamamıyla konsolide bir faşist rejim kurabilmiş sadece iki ülke vardır. Bunlar da, Mussolini İtalya’sı ve Hitler Almanya’sıdır.” Faşizm kavramı telaffuz edildiğinde, akıllarda ilk anda iki tarihsel örnek canlanır; Faşist İtalya ve Nazi Almanya’sı. Faşizm üzerine incelemelerin daha çok söz konusu bu rejimlere ilgi gösterdiği bilinir. Ancak faşizmin, iktidara gelebilen iki tarihsel duruma odaklanarak sabitlenmesi, onu istisnaileştirmek anlamına geliyor olabilir mi? Faşizmi, bir devlet ve iktidar biçiminin ötesinde incelemek olanaklı mıdır? Olanaklı ise bu ne tür analitik araçlarla yapılabilir? Her şeyden öte faşizm, yalnızca “yukarıdan” dayatılan bir baskı ve zor aygıtının ideolojisi midir, yoksa bunun çok daha ötesinde “aşağıdakiler”in tepkilerini veya arzularını da harekete geçiren bir çokboyutluluk silsilesi midir?

 

Constantin Iordachi’nin derlediği Karşılaştırmalı Faşizm Çalışmaları, farklı akademik disiplinlerden gelen ve faşizme dair ilgisini canlı tutan yetkin isimlerle birlikte bu sorulara çeşitli analitik perspektiflerden ve Vichy Fransa’sı, Stalin Rusya’sı, Avusturya, İspanya, Portekiz, Macaristan, Polonya, Yunanistan, Hırvatistan, Slovakya ve Romanya’daki özgün tarihsel örneklerden cevaplar arıyor, yeni sorular soruyor. Faşizmi tek bir düzeye havale etmeden, “kitleler üzerindeki olağanüstü cazibesi, takipçilerine aşıladığı fanatizm ve günümüz siyaseti üzerinde de yankılanan muazzam siyasal etkisi”ni göz ardı etmeden…Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.

Kitapta yer alan bölümler
Faşizm
Genel Bir Faşizm Teorisine Doğru
Kültürün Önceliği
Kapsayıcı Faşizm’in Doğası
Faşizmin Beş Aşaması
Faşistler
Faşizmin ‘Rejim-Model’i
Hitler ve Nazizmin Benzersizliği
Siyasetin Kutsallaştırılması
Kavramları Soyutlamak ya da Kümelemek? Emilio Gentile’nin Evrensel Siyasal Din Teorisinin, Aşırılıkçılık Çalışmalarına Etkileri
Nazizm ve Siyasal Din Teorisinin Dirilişi
Tanrının Seçilmiş Savaşçıları
Kitabın Adı
Karşılaştırmalı Faşizm Çalışmaları
ISBN
9789750517648
Orijinal Adı
Comparative Fascist Studies New Perspectives
Yayın No
İletişim - 2158
Dizi No
Politika - 132
Alan
Politika/Siyaset
Sayfa Sayısı
573 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
467 gr
Baskı
2. baskı - Temmuz 2019 (1. baskı - Mayıs 2015)
Derleyen
Constantin Iordachi
Çeviren
İsmail Ilgar
Editör
Tanıl Bora
Yayına Hazırlayan
Aybars Yanık
Dizi Kapak Tasarımı
Utku Lomlu
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Remzi Abbas
Dizin
Birhan Koçak
Baskı ve Cilt
Sena Ofset