Gestapo
Çeviri
Cem Şentürk

ISBN
9789750522680

1. baskı - Ekim 2017
269 sayfa


36,00 TL
28,80 TL

Gestapo

Nazizm Döneminde Tahakküm ve Terör
Carsten Dams, Michael Stolle

“Polis devleti”nin modern tarihteki vahim tarihsel örneğinin çarpıcı bir teşhirini yapan kitap, Gestapo’nun mirasıyla nasıl, ne kadar hesaplaşıldığını da sorguluyor.

“Biz böyleyiz, biraz esprili bir dille ifade edersem, yerine göre ‘her keyfin kâhyası’, yerine göre devletin çöp kutusuyuz.” Reinhard Heydrich

Kuruluşunda önemli rol oynadığı Gestapo’nun üst düzey yöneticisi olan Heydrich’in, bir gün bir içkili lokantada kendisini tanıyıp “hürmet göstermeyen” ve kendi aralarında gülüşen bir topluluğa şöyle bağırdığı aktarılır: “Ben Gestapo’nun şefiyim! Hepinizi toplama kampına yollayabilirim!”

Gestapo: Geheime Staatspolizei - Gizli Devlet Polisi. Nazi rejiminin gizli polis kurumunun adı bu. 1930’ların sonlarından beri, bütün dünyada, Almanca anlamından bağımsız olarak bilinir hale gelmiş bir kavram. Ürpertici bir kavram. Bir mitos. Etkisini korkunç bir gerçeklikten, dehşet verici tecrübelerden alan ama söylentisiyle, o imgeyi de katlayan bir mitos.

Kitapta, Gestapo bütün cepheleriyle inceleniyor: Kurumsal yapısı; ideolojisi; bütün diğer güvenlik birimlerine de musallat olan, dahası yargıyı ve ceza infaz sistemine sirayet eden etkisi; hayatın her alanına yayılan, Yahudiler ve komünistlerden dindarlara, “suçu meslek haline getirenlere”, “çalışmaktan kaytaranlara” ve uygunsuz fıkra anlatanlara kadar uzanan takibat; izleme ve baskı teknikleri; “örgütlü” ve kendiliğinden ihbarların bu takibat rejimindeki payı; gittikçe genişleyen keyfîlik; faaliyet sahasını giderek işgal edilen ülkelere yayan Gestapo’nun Yahudi soykırımındaki uğursuz katkısı. “Polis devleti”nin modern tarihteki vahim tarihsel örneğinin çarpıcı bir teşhirini yapan kitap, Gestapo’nun mirasıyla nasıl, ne kadar hesaplaşıldığını da sorguluyor.Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Gestapo
Alt Başlık
Nazizm Döneminde Tahakküm ve Terör
ISBN
9789750522680
Orijinal Adı
Die Gestapo Herrschaft und Terror im Dritten Reich
Yayın No
İletişim - 2535
Dizi No
Politika - 167
Alan
Tarih, Politika/Siyaset
Sayfa Sayısı
269 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
226 gr
Baskı
1. baskı - Ekim 2017
Yazar
Carsten Dams, Michael Stolle
Çeviren
Cem Şentürk
Editör
Tanıl Bora
Yayına Hazırlayan
Tanıl Bora
Dizi Kapak Tasarımı
Utku Lomlu
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Büşra Bakan
Dizin
Berkay Üzüm
Cilt
Güven Mücellit
Baskı
Sena Ofset

Carsten Dams

Tarihçi. 2007’den beri Karlsruhe Üniversitesi’ndeki House of Competence’ın yöneticisidir.


Michael Stolle

Tarihçi. 2007’den beri Karlsruhe Üniversitesi’ndeki House of Competence’ın yöneticisidir.