Nazi Almanyası ve Yahudiler - Cilt 2
Çeviri
Ali Selman

ISBN
9789750519987

1. baskı - Temmuz 2016
748 sayfa


65,00 TL
52,00 TL

Nazi Almanyası ve Yahudiler - Cilt 2

İmha Yılları: (1939-1945) Cilt 2
Saul Friedlander

Müstesna tarihçi Saul Friedländer, kitabının Nazi iktidarının “İmha Yılları”nı ele alan bu ikinci cildinde, soykırımın mantığını ve işleyiş mekanizmasını anlatıyor. İlk ciltte olduğu gibi, hem Nazilerin hem kurbanların zihniyet dünyasına nüfuz ederek…

“Birçok insanın neşe içinde olduğu ve dans ettiği, çok az insanın ise üzgün olduğu ve dans etmediği büyük bir salonda bulunmak gibi. Ve zaman zaman bu ikinci gruptaki az sayıda insan alınıp başka bir odaya götürülüyor ve boğuluyor. Salonda neşe içinde dans eden insanlar bunun farkına bile varmıyor. Aksine, görünen o ki bu onların neşelerine neşe katıyor ve mutluluklarını katlıyor…”

Eski Yunanca “yanmış bitmiş kül olmuş” mealindeki Holokost kelimesiyle de karşılanıyor. Yahudiler arasında Shoah diye anılıyor; İbranicede “belâ” anlamına gelen, İncil’de bir halkı topyekûn mahveden tarihsel ve doğal âfetleri anlatan kelimeyle… Yahudi Soykırımı, insanlık tarihinin en korkunç, en utanç verici suçlarından biri. Onca gaddarlık, onca kötülük arasında onu ayırt eden özelliği: sadece modern teknoloji ve endüstrinin imkânlarıyla değil, modern rasyonalitenin serinkanlılığıyla işlenmiş olması.

Müstesna tarihçi Saul Friedländer, kitabının Nazi iktidarının “İmha Yılları”nı ele alan bu ikinci cildinde, soykırımın mantığını ve işleyiş mekanizmasını anlatıyor. İlk ciltte olduğu gibi, hem Nazilerin hem kurbanların zihniyet dünyasına nüfuz ederek… İktidarın üst katlarından, soykırımı disiplinle icra eden “memurlara”, gündelik hayattaki “yalın” görünümlerine kadar, bütün suretleriyle… “Küllerin içinden yükselen çığlık…”

Der Spiegel

Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Nazi Almanyası ve Yahudiler - Cilt 2
Alt Başlık
İmha Yılları: (1939-1945) Cilt 2
ISBN
9789750519987
Orijinal Adı
Nazi Germany and the Jews - Volume II - The Years of Extermination, 1939-1945
Yayın No
İletişim - 2337
Dizi No
Politika - 149
Alan
Politika/Siyaset
Sayfa Sayısı
748 sayfa
En
150 mm
Boy
215 mm
Ağırlık
767 gr
Baskı
1. baskı - Temmuz 2016
Yazar
Saul Friedlander
Çeviren
Ali Selman
Editör
Tanıl Bora
Yayına Hazırlayan
Işıl Kurnaz
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Remzi Abbas
Dizin
Burçin Gönül, Emre Bayın
Cilt
Güven Mücellit
Baskı
Ayhan Matbaası

Saul Friedlander

1932’de Prag’da Almanca konuşan Yahudi bir ailenin oğlu olarak doğdu. Çekoslovakya’nın Nazi işgaline uğraması üzerine ailesiyle Fransa’ya iltica etti. Fransa’nın işgalinden sonra ailesi Auschwitz toplama kampında öldürülmeden önce onu saklamayı ve kaçırmayı başardı. 1948’de İsrail’e gitti. Daha sonra Fransa’da siyaset bilimi, İsviçre’de tarih eğitimi aldı. Yahudilerin ve Holokost’un tarihinde uzmanlaştı. 1967’de Kudüs Üniversitesi’nde ders vermeye başladı. Almanya ve İsviçre’de misafir profesörlüklerde bulundu. History & Memory dergisinin kurucularındandır. Başka ödüllerin yanı sıra 2007’de Alman yayıncılarının verdiği Barış Ödülü’ne, 2008’de Pulitzer Ödülü’ne layık görülmüştür