Faşizmin Anatomisi
Çeviri
Hakan Atay, Hivren Demir Atay

ISBN
9789750515316

1. baskı - Nisan 2011
419 sayfa


Yakında

Faşizmin Anatomisi

Robert O. Paxton

Robert Paxton, Faşizmin Anatomisi’nde faşist parti ve hareketleri İtalya ve Almanya başta olmak üzere ele alıyor. Her ülkede çeşitli korku ve kriz durumlarına karşı teyakkuzda bulunan faşizmin “birinci aşama”sıyla iktidara giden yolda siyasi merkezin, toplumun ve fikirler dünyasının faşizmin meşruiyetini tesis ettiği “ikinci aşama” örnekleri ayırıyor ve faşizmi “iş başında” ya da kenarda hazır beklerken tahlil ederek okurlarını uyarıyor: “Ön uyarılara karşı hassaslaşırsak, gerçek bir faşizmi ortaya çıkma aşamasındayken fark edebiliriz belki.”

“…faşizmi iş başında izleyelim; en baştaki gelişmelerden, yarattığı nihai felakete kadar ve toplumla oluşturduğu karmaşık etkileşim ağının içinde... Sıradan vatandaşlar ve faşizme yardım etmiş ya da ona direnememiş bütün politik, toplumsal, kültürel ve ekonomik güç sahipleri bu hikâyenin bir parçasıdır. İşimiz bittiğinde, faşizme uygun bir tanımı daha iyi verebiliriz belki.”

Faşizm iktidara geldiği ülkelerde de, iktidar adayı olamayıp yalnızca kitlesel mobilizasyon yarattığı ülkelerde de benzer kuvvetli kriz durumlarını, sola karşı hassasiyetleri, “yozlaşma ve çöküş korkularını; milli ve kültürel kimliğin öne çıkarılmasını; asimile edilemeyen yabancıların milli kimliğe ve sağlam toplumsal düzene karşı oluşturdukları tehdidi ve bu sorunlarla başa çıkmak için daha fazla otoriteye duyulan ihtiyaç” histerisini kullanmıştır. Liberallerin tarif ettiği gibi yalnızca şansla iktidara gelmiş, sadece haydut sömürüsünden ibaret bir ideoloji de değildir. İdeolojik tutarlılık, liderin her zaman faşist ilkelere göre kararları vermesi, parti üyelerinin her konuda uzlaşmış olması da gerekmez.

“Faşizm ne kendi programının sorunsuz bir uygulamasından ne de pervasız bir fırsatçılıktan ibarettir.”

Robert Paxton, Faşizmin Anatomisi’nde faşist parti ve hareketleri İtalya ve Almanya başta olmak üzere ele alıyor. Her ülkede çeşitli korku ve kriz durumlarına karşı teyakkuzda bulunan faşizmin “birinci aşama”sıyla iktidara giden yolda siyasi merkezin, toplumun ve fikirler dünyasının faşizmin meşruiyetini tesis ettiği “ikinci aşama” örnekleri ayırıyor ve faşizmi “iş başında” ya da kenarda hazır beklerken tahlil ederek okurlarını uyarıyor: “Ön uyarılara karşı hassaslaşırsak, gerçek bir faşizmi ortaya çıkma aşamasındayken fark edebilirz belki.”
Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Faşizmin Anatomisi
ISBN
9789750515316
Orijinal Adı
The Anatomy of Fascism
Yayın No
İletişim - 1991
Dizi No
Politika - 119
Alan
Felsefe, Politika/Siyaset, Sosyoloji
Sayfa Sayısı
419 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
342 gr
Baskı
1. baskı - Nisan 2011
Yazar
Robert O. Paxton
Çeviren
Hakan Atay, Hivren Demir Atay
Editör
Tanıl Bora
Yayına Hazırlayan
Kerem Ünüvar
Dizi Kapak Tasarımı
Utku Lomlu
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Remzi Abbas
Dizin
Birhan Koçak
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Robert O. Paxton

Columbia Üniversitesi’nde Sosyal Bilimler alanında Mellon Onursal Profesörü’dür. Eserlerinden bazıları: Vichy France: Old Guard and New Order, 1940-1944 (Columbia University Prens, 2001); Parades and Politics at Vichy (Princeton University Press, 1966) ve French Peasant Fascism: Henry Dorgères’ Greenshirts and the Crises of French Agriculture, 1929-1939 (Oxford University Press, 1997).