Faşizmin Doğası
Çeviri
Ali Selman

ISBN
9789750514463

1. baskı - Mart 2014
391 sayfa


44,00 TL
35,20 TL

Faşizmin Doğası

Roger Griffin

Faşizmin sosyo-tarihsel ve ideolojik yapısı hakkında akademik dünyanın önde gelen isimlerinden biri sayılan Roger Griffin Faşizmin Doğası’nda, ayrıntılı örneklerle Avrupa’dan Asya’ya, Japonya’dan Latin Amerika’ya kapsamlı bir faşizm dökümü ortaya koyuyor.

“Bu kitap, gerçekleştiği biçimiyle faşizmin korkunç insani sonuçlarını, mitsel nüvesini oluşturan palingenetik bakışına atfeder. O bakış ki, dış dünya ile yaratıcı bir etkileşimi ve güçlü bir bütünleşmeyi değil de onun sadece dar bir bölümüyle topyekûn ve sapkın bir özdeşleşmeyi destekler.”

Faşizmin sosyo-tarihsel ve ideolojik yapısı hakkında akademik dünyanın önde gelen isimlerinden biri sayılan Roger Griffin Faşizmin Doğası’nda, ayrıntılı örneklerle Avrupa’dan Asya’ya, Japonya’dan Latin Amerika’ya kapsamlı bir faşizm dökümü ortaya koyuyor. Ancak sadece tarihsel bir bilgi yığını oluşturmak yerine faşizmin ideolojik özüne odaklanarak, var olan siyasi düzenlerde nasıl yeni bir angajman arzusu yarattığı ve bu arzuyu tatmin etme iddiasını nasıl temellendirdiği üzerine etraflı bir tartışma yürütüyor.

Her biri kendi içinde çeşitli özgünlükler taşımakla beraber, faşist hareketlerin propaganda, dil ve siyasal varoluşları arasındaki ortaklıklara eğiliyor. Tüm bu analizlerinde “arındırıcı milli yeniden diriliş (palingenesis)” temasının etkin ve kavrayıcı bir önemi olduğunun altını tekrar tekrar çiziyor. Şabloncu bir karşı propaganda dili üretmek yerine, daha önce yapılmış faşizm tahlillerinin haklı oldukları ve yanılgıya düştükleri noktaları belirleyerek, faşizmin analizinde nelere dikkat edilmesi gerektiği hususunda saptamalarda bulunuyor.

Griffin, yaşadığımız dünyanın tarih-öncesine aitmiş gibi davranılan faşizme karşı, okurunu uyanık olmaya davet ediyor...
Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Faşizmin Doğası
ISBN
9789750514463
Yayın No
İletişim - 1980
Dizi No
Politika - 117
Alan
Politika/Siyaset, Sosyoloji
Sayfa Sayısı
391 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
315 gr
Baskı
1. baskı - Mart 2014
Yazar
Roger Griffin
Çeviren
Ali Selman
Editör
Tanıl Bora
Yayına Hazırlayan
Recep Ersel Erge
Dizi Kapak Tasarımı
Utku Lomlu
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Emircan Yaşa
Dizin
Birhan Koçak
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Roger Griffin

1948’de doğdu. Oxford ve Oxford Polytechnic üniversitelerinde edebiyat ve tarih eğitimi gördü. Halen Oxford Brookes University’de siyaset ve tarih dersleri vermektedir. Faşizmin sosyo-tarihsel ve ideolojik dinamikleri üzerine sayılı uzmanlardan birisi olan Griffin’in Modernism and Fascism. The Sense of a Beginning under Mussolini and Hitler (2007), A Fascist Century. Essays by Roger Griffin (2008) ve Terrorist’s Creed. Fanatical Violence and the Human Need for Meaning (2012) başlıklı kitapları bulunmaktadır.