Ergenlik: Sıkıntılı Yıllar
Çeviri
Defne Orhun

ISBN
9789750524639

2. baskı - Ocak 2019
184 sayfa


28,00 TL
22,40 TL

Ergenlik: Sıkıntılı Yıllar

Ergen Çocuklarımıza Keyifle Ebeveynlik Etmenin Yolları
Sara Villanueva

Deneyimli çocuk ve ergen psikoloğu Sara Villanueva, akademik ve klinik bulgulara dayanarak insan hayatının en karmaşık dönemlerinden biri olan ergenlik dönemini incelerken, kendi ebeveynlik tecrübesi ışığında ailelere ergen çocuklarıyla yaşamanın zenginleştirici ve keyifli yanlarını gösteriyor.

Çocuklar ergenliğe girdiğinde, aile içi ilişkilerde büyük değişiklikler yaşanır. Daha düne kadar anne babalarının sözünden çıkmayan yeniyetmeler birden kendi fikirlerini savunmaya ve karar alma süreçlerinde aktif rol almaya başlarlar. Bütün bunlar göz açıp kapayıncaya kadar oluverdiğinden, ebeveynler genelde bu değişime hazırlıksız yakalanır ve öfkeyle haykırır: “Neler oluyor?!” Ergenler ile ebeveynler neden sık sık çatışma yaşarlar? Ergenler neden riskli ve tehlikeli işlere kalkışıp başlarını derde sokarlar? Akran baskısı ve başka sosyal etkilerin ergen davranışlarındaki rolü nedir? Ergen çocuklara sorumluluk nasıl aşılanır? Güven duygusu, ergenebeveyn ilişkisinin neresinde durur? Buluğ ve cinsellik gibi hassas konularda nasıl ve ne kadar konuşulmalıdır? Ergenler duygusal özerkliklerini nasıl kazanırlar ve bu süreç nasıl yeni bir kimlik edinmelerine yol açar? Anne babalar bu zorlu gelişim yolculuğunda çocuklarını nasıl destekleyebilirler? Bağımsızlık ve sınır mücadelesine denge nasıl bulunmalıdır? Ergenleri iyi yürekli, sorumluluk sahibi, bilinçli, şefkatli bireyler olarak yetiştirmenin sırrı nerede gizlidir? Deneyimli çocuk ve ergen psikoloğu Sara Villanueva, akademik ve klinik bulgulara dayanarak insan hayatının en karmaşık dönemlerinden biri olan ergenlik dönemini incelerken, kendi ebeveynlik tecrübesi ışığında ailelere ergen çocuklarıyla yaşamanın zenginleştirici ve keyifli yanlarını gösteriyor.Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Ergenlik: Sıkıntılı Yıllar
Alt Başlık
Ergen Çocuklarımıza Keyifle Ebeveynlik Etmenin Yolları
ISBN
9789750524639
Orijinal Adı
The Angst of Adolescence. How to Parent Your Teen (and live to laugh about it)
Yayın No
İletişim - 2665
Dizi No
Psykhe - 27
Alan
Psikoloji
Sayfa Sayısı
184 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
154 gr
Baskı
2. baskı - Ocak 2019 (1. baskı - Eylül 2018)
Yazar
Sara Villanueva
Çeviren
Defne Orhun
Dizi Editörü
Bahar Siber
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Bahri Özcan
Dizin
Berkay Üzüm
Cilt
Güven Mücellit
Baskı
Ayhan Matbaası

Sara Villanueva

Teksas Üniversitesi’nde psikoloji okuduktan sonra, Florida Üniversitesi’nde gelişimsel psikoloji alanında yüksek lisans ve doktora yaptı. Uzmanlık alanı ergen gelişimi olup, halen görevli olduğu St. Edward Üniversitesi’nde çocuk ve ergenlik psikolojisi, gelişimsel psikopatoloji ve insan cinselliği gibi konularda ders veriyor. Yıllardır gençleri ve ailelerini inceleyen Villanueva, aynı zamanda birçok araştırma projesi yürütüyor. Villanueva dört çocuk annesidir.