Zehirlenen Çocukluk
Çeviri
Özge Çağlar Aksoy

ISBN
9789750508189

7. baskı - Şubat 2019
400 sayfa


45,00 TL
36,00 TL

Zehirlenen Çocukluk

Modern Dünyanın Çocuklar Üzerindeki Zararlı Etkileri
Sue Palmer

20.yüzyılın ikinci yarısından beri içinde yaşadığımız modern dünya, bir yandan hayatlarımızı hiç olmadığı kadar renklendirip kolaylaştırırken diğer yandan inanılmaz derecede hızlanan temposuyla bizi strese sokuyor. Yetişkinler olarak yaşadığımız toplumsal değişimin farkında olsak ve dizginleri tamamen elimizden bırakmamaya çalışsak da, korumayı unuttuğumuz bir şey var: çocuklar.

20.yüzyılın ikinci yarısından beri içinde yaşadığımız modern dünya, bir yandan hayatlarımızı hiç olmadığı kadar renklendirip kolaylaştırırken diğer yandan inanılmaz derecede hızlanan temposuyla bizi strese sokuyor.
 
Yetişkinler olarak yaşadığımız toplumsal değişimin farkında olsak ve dizginleri tamamen elimizden bırakmamaya çalışsak da, korumayı unuttuğumuz bir şey var: çocuklar. Yüzyılın son çeyreğinden beri, başta gelişmiş dünya ülkeleri olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde, davranış sorunları ve duygusal sorunlarda büyük bir artış gözleniyor. DEHB ve disleksi gibi rahatsızlıklarda adeta patlama yaşanırken depresyon, dürtüsel davranış ve öğrenme güçlükleri giderek hız kazanıyor. Peki neden?
 
Otuz yıl boyunca öğretmenlik ve eğitim danışmanlığı yapmış olan Sue Palmer bu önemli ve çarpıcı kitabında, modern hayatın birbirinden ayrı tutulamayacak unsurlarının bir araya gelip toksik bir karışım oluşturarak çocuklarımızı nasıl zehirlediğini ortaya koyuyor. Sağlıksız ve düzensiz beslenmeden ebeveynlerin tecrübesizliklerine, elektronik aletlerden niteliksiz çocuk bakımına uzanan geniş bir yelpazede modern çocukların sorunlarını ele alıyor. Palmer Zehirlenen Çocukluk’ta, çeşitli disiplinlere mensup uzmanlardan edindiği verilerden yararlanıyor ve dünyanın birçok yerinde yapılan en son araştırmaları sunuyor. Her bir sorunu ayrı ayrı açıklayıp bunların nasıl üstesinden gelineceğine dair öneriler getiriyor.
 
Zehirlenen Çocukluk, anne-babalar, öğretmenler ve gelecek neslin modern sorunlarına çözüm arayan herkes için değerli bir kaynak.


Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Zehirlenen Çocukluk
Alt Başlık
Modern Dünyanın Çocuklar Üzerindeki Zararlı Etkileri
ISBN
9789750508189
Orijinal Adı
Toxic Childhood. How the Modern World is Damaging Our Children and What We Can Do About it
Yayın No
İletişim - 1528
Dizi No
Psykhe - 2
Alan
Psikoloji
Sayfa Sayısı
400 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
326 gr
Baskı
7. baskı - Şubat 2019 (1. baskı - Ekim 2010)
Yazar
Sue Palmer
Çeviren
Özge Çağlar Aksoy
Dizi Editörü
Bahar Siber
Editör
Begüm Güzel
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Nurgül Şimşek
Düzelti
Dila Güngör
Dizin
Özgür Yıldız
Cilt
Güven Mücellit
Baskı
Ayhan Matbaası

Sue Palmer

Birleşik Krallık’ta öğretmenlerin çok iyi tanıdığı bir yazar, yayıncı ve küçük çocukların eğitimi konusunda danışmandır. The Times Educational Supplement ve başka dergiler için düzenli yazılar yazıyor. 3-12 yaş arası çocuklara yönelik iki yüzün üzerinde kitap program ve bilgisayar yazılımına imza atmıştır. Eşi ve kızıyla birlikte Truro, Cornwall’da yaşamaktadır.