Bir Zamanlar Anadolu`da
ISBN
9789754707502

1. baskı - Ekim 1999
224 sayfa


Tükendi

Bir Zamanlar Anadolu`da

Tahir Abacı

Modernleşmenin o acımasız, o hızlı “değişim” gücüne yüzyıllar boyunca onlarca uygarlığa ev sahipliği yapmış Anadolu da dayanamıyor. Geleneksel doku bozuluyor, yerini “yeni” olana bırakıp tarih oluyor. Romanları, şiirleri ve gazete yazılarıyla tanıdığımız Tahir Abacı, bu hızlı değişim sürecinden “arta kalan”, kendini az da olsa kurtaran Anadolu’yu anlatıyor.

Modernleşmenin o acımasız, o hızlı “değişim” gücüne yüzyıllar boyunca onlarca uygarlığa ev sahipliği yapmış Anadolu da dayanamıyor. Geleneksel doku bozuluyor, yerini “yeni” olana bırakıp tarih oluyor. Romanları, şiirleri ve gazete yazılarıyla tanıdığımız Tahir Abacı, bu hızlı değişim sürecinden “arta kalan”, kendini az da olsa kurtaran Anadolu’yu anlatıyor. Abacı, her biri ayrı yeri, ayrı güzelliği konu alan yazılarda “iç çekip” nostalji yapmıyor; aksine yitip gidenlerin önemini, değerini vurgulayıp unutmamaya çağırıyor. Edebî tattaki bu yazılarda, kasabalarda dolaşacak evlere konuk olacak ya da eski taşra otellerinde konaklayacaksınız; çiçeklerin rayihalandırdığı bahçelerde gezecek, mahalli şairlerden dörtlükler, “yurttan sesler” korosundan türküler dinleyip kâh neşelenecek kâh hüzünleneceksiniz...

Kitabın Adı
Bir Zamanlar Anadolu`da
ISBN
9789754707502
Yayın No
İletişim - 569
Dizi No
Memleket Kitapları - 4
Alan
Tarih
Sayfa Sayısı
224 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
188 gr
Baskı
1. baskı - Ekim 1999
Yazar
Tahir Abacı
Dizi Kapak Tasarımı
Ümit Kıvanç
Editör
Tanıl Bora
Kapak
Fatoş Gencosman
Kapak Resmi
Cemal Karabaş
Uygulama
Hüsnü Abbas
Cilt
Uğur Mücellit, Sena Ofset
Baskı
Sena Ofset

Tahir Abacı

1951 yılında İstanbul’da doğdu. Orta öğrenimini Malatya Turan Emeksiz ve Elazığ liselerinde sürdürdükten sonra Malatya Özel Fırat Koleji’nde tamamladı. Yüksek öğrenime Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde başladı ve İstanbul Üniversitesi’nde sürdürerek Gazetecilik Enstitüsü ile Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. İktisat Fakültesi’nde Siyaset Bilimi dalında 'Türk Şiirinde Siyasallaşma' teziyle master yaptı. İstanbul’da serbest avukat olarak çalıştı. İlk ürünleri Malatya dergi ve gazetelerinde çıktı. Orada on sayılık Çağ dergisini çıkardı. 1969’dan başlayarak Papirüs, Yeni Dergi, Yarına Doğru, Birikim, Yazko Edebiyat, Varlık, Sanat Olayı, Adam Sanat, Defter, kuram, Yeni Biçem, Adam Öykü, Ludingirra gibi çok sayıda dergide şiir, hikaye, eleştiri ve incelemesi yayınlandı. On sekiz sayı çıkan Yarına Doğru dergisini yönetti. Radikal gazetesinin haftalık pazar eki `Radikal İki`de haftalık yazılar yazdı.
ESERLERİ: Odaları Utandıran Dağlar (şiir, 1976),Gelin Ömrümüz (hikaye, 1976), Basit Şeyler (şiir, 1980), Nasreddin Hoca (çocuk şiiri,1980), Ağır Akan Su (roman, 1990), Sıcak Hayat (şiir, 1994), Aynada Bir Yüz (roman, 1995), İkinci Adım (roman, 1999), Bir Zamanlar Anadolu’da (deneme, 1999), Harput-Elazığ Türküleri (inceleme, 2000)