Üçüncü Sanayi Devrimi
Çeviri
Murat Başekim, Pelin Sıral

ISBN
9789750516795

2. baskı - Nisan 2019
342 sayfa


41,50 TL
33,20 TL

Üçüncü Sanayi Devrimi

Yanal Güç, Enerjiyi, Ekonomiyi ve Dünyayı Nasıl Dönüştürüyor
Jeremy Rifkin

Üçüncü Sanayi Devrimi gerçeğinin bilindik ekonomi teorisini epey değiştireceğini, kapitalizmi adeta baştan tanımlayacağını öngören Rifkin daha yeşil bir geleceğin imkânlarını ortaya koyuyor.

Birinci ve İkinci Sanayi Devrimleri insanlık tarihinde birer dönüm noktasıydı: Önce buharın ve kömürün gücüyle sonra da petrolün devreye girmesiyle insanlık büyük mesafe kat etti. Ne var ki, eldeki veriler “endüstri uygarlığının” artık bir kavşağa geldiğini gösteriyor: Petrol ve diğer fosil yakıtlar tükeniyor, bu enerjilerden türetilen ve bunlarla sürdürülen teknolojiler eskiyor, bakımları zorlaşıyor. Daha da kötüsü, fosil yakıta dayalı endüstriyel faaliyetlerden kaynaklanan iklim değişikliğinin etkileri artıyor; ekosistemler bozuluyor, doğal afetler eksik olmuyor...

Uzun yıllardır hem çevre dostu hem de daha adil ve sürdürülebilir ekonomik modeller üzerine çalışan Jeremy Rifkin, Üçüncü Sanayi Devrimi’nde geride bıraktığımız dönemdeki yanlışları ortaya koyuyor, gelecek için önemli ipuçları, öneriler sunuyor. Üçüncü Sanayi Devrimi gerçeğinin bilindik ekonomi teorisini epey değiştireceğini, kapitalizmi adeta baştan tanımlayacağını öngören Rifkin daha yeşil bir geleceğin imkânlarını ortaya koyuyor.Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Üçüncü Sanayi Devrimi
Alt Başlık
Yanal Güç, Enerjiyi, Ekonomiyi ve Dünyayı Nasıl Dönüştürüyor
ISBN
9789750516795
Orijinal Adı
The Third Industrial Revolution How Lateral Power is Transforming Energy, the Economy, and the World
Yayın No
İletişim - 2089
Dizi No
Bugünün Kitapları - 176
Alan
Ekonomi, Kentleşme, Çevre ve Ekoloji, Politika/Siyaset
Sayfa Sayısı
342 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
280 gr
Baskı
2. baskı - Nisan 2019 (1. baskı - Aralık 2014)
Yazar
Jeremy Rifkin
Çeviren
Murat Başekim, Pelin Sıral
Editör
Kıvanç Koçak
Yayına Hazırlayan
Oktay Orhun
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Oben Üçke
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Jeremy Rifkin

Ekonomi bilimci, yazar ve aktivist. Foundation on Economic Trends’in başkanlığını yapmaktadır. Birçok ülke ve kuruma danışmanlık da yapan Rifkin özellikle bilimdeki ve teknolojideki değişimlerin toplum, ekonomi ve çevre üzerindeki etkileri hakkında çalışmaktadır. Kitapları birçok dile çevrilen yazarın Türkçedeki diğer kitapları: Darwin’in Çöküşü (çev. Ali Köse, Ufuk Yayınları, 2002), Biyoteknoloji Yüzyılı (çev. Celal Kapkın, Evrim, 2009), Avrupa Rüyası (çev. Buket Okucu Özbay, Bilgi Üniversitesi Yayınları, 2010), Entropi-Dünyaya Yeni Bir Bakış (Ted Howard’la birlikte, çev. Hakan Onay, İz Yayıncılık, 2010).