Eşitsizliğin Bedeli
Çeviri
Ozan İşler

ISBN
9789750515736

6. baskı - Ekim 2018
375 sayfa


49,00 TL
39,20 TL

Eşitsizliğin Bedeli

Bugünün Bölünmüş Toplumu Geleceğimizi Nasıl Tehlikeye Atıyor?
Joseph Eugene Stiglitz

Dünyanın en etkili birkaç iktisatçısı arasında gösterilen ve 2001’de Nobel İktisat Ödülü’nü kazanan Joseph Stiglitz, Eşitsizliğin Bedeli’nde gelir eşitsizliği konusuna önemli bir katkı yapıyor. ABD’de ortaya çıkan 2008 Krizi’ni ve dünya geneline hâkim olan Büyük Durgunluk’u sade bir dille ve derinlemesine açıklayan Stiglitz, kendi deyimiyle, yüzde 1’lik
kesimin devleti, yargıyı ve demokratik süreci ele geçirerek yüzde 99’un üzerinde nasıl egemenlik kurduğunu kapsamlı şekilde ele alıyor.

“Siyaset ve ekonominin finansal elitler tarafından nasıl ele geçirildiğinin herkes tarafından anlaşılabilir bir açıklaması.”
Ian Pindar, Guardian

“Stiglitz… olayların iç yüzünü kavrama konusundaki karakteristik özelliğiyle geleceğin daha adil ve zengin olması için bir vizyon, plan öneriyor.”
Robert F. Kennedy Adalet ve İnsan Hakları Merkezi 2013 Kitap Ödülü

Dünyanın en etkili birkaç iktisatçısı arasında gösterilen ve 2001’de Nobel İktisat Ödülü’nü kazanan Joseph Stiglitz, Eşitsizliğin Bedeli’nde gelir eşitsizliği konusuna önemli bir katkı yapıyor. ABD’de ortaya çıkan 2008 Krizi’ni ve dünya geneline hâkim olan Büyük Durgunluk’u sade bir dille ve derinlemesine açıklayan Stiglitz, kendi deyimiyle, yüzde 1’lik kesimin devleti, yargıyı ve demokratik süreci ele geçirerek yüzde 99’un üzerinde nasıl egemenlik kurduğunu kapsamlı şekilde ele alıyor.

ABD’de 1980 sonrasında artan eşitsizliği ve bunların yarattığı sorunları inceleyen kitap, Türkiye için de geçerli olacak önemli saptamalarda bulunuyor, ipuçları sunuyor: Sermaye, toplumsal kutuplaşma, rant arayışları, algı mühendisliği, ortaya çıkan büyük güven problemi, demokrasilerde paranın nasıl bu kadar güçlü hale gelebildiği, bir CEO’nun aylık kazancıyla ortalama bir işçinin kazancı arasındaki inanılmaz uçurum, artan yoksulluk, fırsat eşitliğinin kaybolması, isyanlar…

Finans piyasalarının işleyişine, aşırı kâr arzusunun doğurduğu büyük toplumsal yarılmaya, gelecekte artacak sorunlara dikkat çeken Eşitsizliğin Bedeli kapitalizm, siyaset, sermaye ve eşitsizlik ilişkisini anlamak için önemli bir kaynak.Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Eşitsizliğin Bedeli
Alt Başlık
Bugünün Bölünmüş Toplumu Geleceğimizi Nasıl Tehlikeye Atıyor?
ISBN
9789750515736
Orijinal Adı
The Price of Inequality. How Today’s Divided Society Endangers Our Future
Yayın No
İletişim - 2028
Dizi No
Bugünün Kitapları - 168
Alan
Ekonomi, Politika/Siyaset
Sayfa Sayısı
375 sayfa
En
150 mm
Boy
215 mm
Ağırlık
391 gr
Baskı
6. baskı - Ekim 2018 (1. baskı - Temmuz 2014)
Yazar
Joseph Eugene Stiglitz
Çeviren
Ozan İşler
Editör
Ahmet İnsel
Yayına Hazırlayan
Kıvanç Koçak
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Dizin
Oben Üçke
Düzelti
Oben Üçke
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Joseph Eugene Stiglitz

1943’te doğan Stiglitz, Amherst College’den mezun olduktan sonra doktorasını 1967’de Massachusetts Institute of Technology’de tamamladı ve 1970 yılında Yale’de profesör oldu. 1979’da, çalıştıkları alanda en belirgin katkıları sağlamış 40 yaşın altındaki ekonomistlere verilen John Bates Clark Ödülü’ne layık görüldü. Halen Columbia Üniversitesi’nde profesörlük yapan Stiglitz, dünyanın en etkili birkaç iktisatçısı arasında gösterilmektedir.
Stiglitz, 1995-1997 yıllarında Clinton hükümetinde İktisadi Danışmanlar Kurulu Başkanlığı ve 1997-2000 yıllarında Dünya Bankası Başkan Yardımcılığı ve Baş İktisatçısı görevlerinde bulunmuştur. Özellikle 2002’de yayımladığı Globalization and Its Discontents [Küreselleşme Büyük Hayal Kırıklığı, çev. Deniz Vural-Arzu Taşçıoğlu, Plan B, 2003] adlı kitabıyla dünya çapında üne kavuşan Stiglitz, piyasalardaki bilgi asimetrisiyle ilgili analizleri dolayısıyla 2001’de Nobel İktisat Ödülü’nü kazandı. Time dergisi 2011’de Stiglitz’i “dünyanın en etkin 100 kişisinden birisi” olarak değerlendirmiştir.
Kitaplarından bazıları: The Roaring Nineties [Doksanların Yükselişi, çev. Aytül Özer, CSA Yayın Ajansı, 2004]; (Bruce Greenwald ile birlikte) Towards a New Paradigm in Monetary Economics; Making Globalization Work; (Linda Bilmes ile birlikte) The Three Trillion Dollar War: The True Cost of the Iraq Conflict [Üç Trilyon Dolarlık Savaş, çev. Dilek Cenkçiler, ODTÜ Geliştirme Vakfı, 2009]