Kalkınma Reçetelerinin Gerçek Yüzü
Çeviri
Tuba Akıncılar Onmuş

ISBN
9789750501746

8. baskı - Nisan 2018
248 sayfa


34,00 TL
27,20 TL

Kalkınma Reçetelerinin Gerçek Yüzü

Ha-Joon Chang

Bugünün kalkınmış ülkeleri hiç de öyle zannedildiği gibi serbest pazar - serbest ticaret politikalarıyla ve temel demokratik kurumlarıyla kalkınmadılar. Bu ülkelerin IMF, Dünya Bankası ve DTÖ ile birlik olup, kalkınmakta olan ülkelere önerdikleri, hatta uygulanmasını şart koştukları politikalar, onları kalkındıran politikalar değil. Bilakis hepsi, sanayilerini geliştirmek için tarife koriması ve teşvik kullandılar.

Bugünün kalkınmış ülkeleri hiç de öyle zannedildiği gibi serbest pazar - serbest ticaret politikalarıyla ve temel demokratik kurumlarıyla kalkınmadılar. Bu ülkelerin IMF, Dünya Bankası ve DTÖ ile birlik olup, kalkınmakta olan ülkelere önerdikleri, hatta uygulanmasını şart koştukları politikalar, onları kalkındıran politikalar değil. Bilakis hepsi, sanayilerini geliştirmek için tarife koriması ve teşvik kullandılar. Kalkınmalarının erken aşamalarında, demokrasi, merkez bankası ve profesyonel bir kamu idaresi gibi temel kurumlardan yoksundular. Patent, iflas, sınırlı sorumluluk, kadın ve çocuk işgücü, bunların hepsi onyıllar içerisinde düzenlendi. Peki şimdi neden kendi kalkınmalarını sağlayan politikalar değil de neo-liberal politikaları öneriyorlar? Koreli bir iktisatçı olan Ha-Joon Chang, kalkınmış ülkelerin onları yukarı çıkaran "merdiveni ittiklerin" ve böylelikle daha yoksul ülkelerin kalkınma şanslarını ellerinden aldıklarını iddia ediyor. Chang, zengin bir tarihsel malzeme kullanarak, ortodoks kalkınma reçetesinin dayanaklarını çürütüyor. Avrupa Evrimci Ekonomi Politik Vakfı'nın 2003 Myrdal Ödülü'nü alan bu kitap, bugün Türkiye dahil pek çok ülkeye dayatılan ve protestolarla karşılaşan reçetenin gerçek yüzünü gösteriyor. "Dediğimi yap, yaptığımı yapma" diye özetlenebilecek bir reçete bu. Chang'ın kitabı, bu yanlış reçetenin ve tabii bu "çoban doktor" misali reçeteyi yazan iktisat ideolojisinin güçlü bir eleştirisini yapıyor.

Kitabın Adı
Kalkınma Reçetelerinin Gerçek Yüzü
ISBN
9789750501746
Orijinal Adı
Kicking Away the Ladder Development Strategy in Historical Perspective
Yayın No
İletişim - 938
Dizi No
Araştırma-İnceleme - 153
Alan
Ekonomi, Politika/Siyaset
Sayfa Sayısı
248 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
186 gr
Baskı
8. baskı - Nisan 2018 (1. baskı - Ekim 2003)
Yazar
Ha-Joon Chang
Çeviren
Tuba Akıncılar Onmuş
Editör
Asena Günal
Kapak
Utku Lomlu
Uygulama
Suat Aysu
Düzelti
Asude Ekinci
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Ha-Joon Chang

Cambridge Üniversitesi Kalkınma Çalışmaları'nda yönetici yardımcısıdır. Çeşitli BM kurumları (UNCTAD, WIDER, UNDP VE UNIDO), Dünya Bankası ve Asya Kalkınma Bankası dahil pek çok uluslararası organizasyonda danışmanlkı yapmıştır. Devlet, pazar ve kurum teorilerinden, geçiş ekonomilerine kadar pek çok konuda makaleleri yayınlanmıştır.