Sürüne Sürüne Erkek Olmak
ISBN
9789750506215

8. baskı - Ocak 2018
218 sayfa


23,00 TL
18,40 TL

Sürüne Sürüne Erkek Olmak

Pınar Selek

“Teslim olduğum ilk gece ağladım. Özlemden, endişeden… Ama askerlik gerçekten erkekliği pekiştiriyor. Çocukluk durumunu atıyorsun, kendine olan güveninin şey yapıyor. Silahtır milahtır, Allah'tır, vatandır; Allah, Allah nidalarıyla tatbikata çıkıyorsun, Allah Allah ile taarruz veriyorlar. Kendini yere atıyorsun sürünüyorsun.

“Teslim olduğum ilk gece ağladım. Özlemden, endişeden… Ama askerlik gerçekten erkekliği pekiştiriyor. Çocukluk durumunu atıyorsun, kendine olan güveninin şey yapıyor. Silahtır milahtır, Allah'tır, vatandır; Allah, Allah nidalarıyla tatbikata çıkıyorsun, Allah Allah ile taarruz veriyorlar. Kendini yere atıyorsun sürünüyorsun. 20 gün sürdü tatbikatımız. 15 gün boyunca üstümüzde kar. Kalkmazdık, yatardık. Bize uyku tulumları verdiler, onların içinde yatardık. O tulumun içinde bir gün kalkacağım ama kalkamıyorum. Yırtılmıyor da. Bağırıyorum koğuş nöbetçisi uyumuş. Zaten altında yatsak, bittin abi sen orda, bittin. Orda paket banyolar kurdular, benzinli sobalarla ısınıyor. Açık olsa banyo yapacaksın. Donarsın, donmazsın... Öyle bir şey yok askerde. Dışarıda banyo yaparsın, yaptık yani daha doğrusu, arabayı devirdik, öyle derlerdi ya, yani şey yapardık banyo yapardık, hiç kesinlikle hasta falan olmazdık. Sonra koğuş nöbetçisini kaldırıncaya kadar fermuar altıma gelmiş.  Döne döne fermuar altıma gelmiş. Nöbetçi geldi fermuarı açtı. Tuvalete çıktım.  İndik, koğuşçuyu duvara yapıştırdım. Gebertecektim. Dedim sen niye uyuyorsun. Dövecektim, millet araya girdi. Sen burada niye duruyorsun. Biri hasta olur, bir durum olur…”
Askerlik: bir “erkeklik laboratuarı”... “Erkek olarak pişme”nin zorunlu durağı... Her vesileyle kanıtlanması, savunulması, teşhir edilmesi gereken erkek kimliğinin bütün boyutlarıyla sınandığı ve bilendiği bir deneyim...  Pınar Selek, farklı sosyal koşullardan çok sayıda erkeğin askerlik deneyimleri hakkındaki anlatımlarına dayanan araştırmasında, bu deneyimin erkek kimliğini inşa edici işlevini yorumluyor.



Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Sürüne Sürüne Erkek Olmak
ISBN
9789750506215
Yayın No
İletişim - 1340
Dizi No
Bugünün Kitapları - 114
Alan
Kadın ve Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları
Sayfa Sayısı
218 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
179 gr
Baskı
8. baskı - Ocak 2018 (1. baskı - Kasım 2008)
Yazar
Pınar Selek
Kapak
Suat Aysu
Editör
Tanıl Bora
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Begüm Güzel
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Pınar Selek

8 Ekim 1971’de İstanbul’da doğdu. Notre Dame De Sion Fransız Kız Lisesi’ni ve Mimar Sinan Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nü bitirdi. Aynı üniversitede Sosyoloji Yüksek Lisansı’nı tamamladı. Fransa’da Sophiantipolis Üniversitesi’nde Ekonomi Politik dersleri aldı. Sokak çocuklarıyla ve dışlanmış gruplarla ilgili sosyolojik çalışmalar yaptı. Özellikle savaş karşıtı ve feminist hareket içinde faaldir. Amargi - Feminist Teori ve Politika dergisinin editörlerindendir. Yayımlanmış kitapları: Ya Basta- Artık Yeter (1996- Belge Yayınları) (Çeviri- derleme), Maskeler Süvariler Gacılar – Ülker Sokak: Bir Dışlanma Mekanı (1. baskı, 2001, Aykırı Yayınları, 2. baskı, 2007, İstiklal Yayınları), Barışamadık (2004, İthaki Yayınları), Su Damlası (2008, Özyürek Yayınları), Sürüne Sürüne Erkek Olmak (2008, İletişim Yayınları)

Ayrıntılı bilgi için www.pinarselek.com adresini ziyaret edebilirsiniz.