Düzcinsel
Çeviri
Tuğçe Ellialtı Köse

ISBN
9789750526572

1. baskı - Mart 2019
278 sayfa


36,50 TL
29,20 TL

Düzcinsel

Heteroseksüelliğin Şaşırtıcı Derecede Kısa Tarihi
Hanne Blank

Hanne Blank, heteroseksüelliğin tarihinin izini sürüyor ve bu tarihin, şaşırtıcı biçimde sandığımız kadar da uzun olmadığını ortaya koyuyor.

"Heteroseksüellik bizden daha büyük, bağımsız ve daha güçlü gibi görünüyor. Öyle değil. Gerçekte heteroseksüel/homoseksüel şemasını yaratan biziz ve nihayetinde o şemanın çokluklarının kapsayamayacağı da biziz. Neticede bir kültür olarak biz, bir başka büyük açıklamaya; duygularımızı, arzularımızı ve tutkulu gönül işlerimizi açıklamak için başka bir şemaya geçişimizi tahayyül edeceğiz. Şu anda, heteroseksüele inanıyoruz. Ve bu da geçecek."

Hanne Blank

Hanne Blank, heteroseksüelliğin tarihinin izini sürüyor ve bu tarihin, şaşırtıcı biçimde sandığımız kadar da uzun olmadığını ortaya koyuyor. Heteroseksüellik kavramının neden ve nasıl ortaya çıktığını, toplumsal olarak birçok açıdan nasıl belirleyici hale geldiğini inceliyor. Bunu yaparken hem tarihsel hem sosyolojik hem de psikolojik kaynaklara başvuruyor; evlilik, din, tıp gibi birçok alanda bu kavramın toplumsal hayat ve iktidar ilişkileri üzerindeki etkilerine işaret ediyor. Edebiyat, sinema, eğitim, politika gibi hayatımızın her veçhesine sirayet eden ve kaçınmanın mümkün olmadığı alanlarda heteroseksüelin, “normal”in karşılığı olarak sürekli önümüze sürüldüğünün farkına varmamızı sağlıyor.Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Düzcinsel
Alt Başlık
Heteroseksüelliğin Şaşırtıcı Derecede Kısa Tarihi
ISBN
9789750526572
Orijinal Adı
Straight: The Surprisingly Short History of Heterosexuality
Yayın No
İletişim - 2747
Dizi No
Araştırma-İnceleme - 451
Alan
Kadın ve Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları
Sayfa Sayısı
278 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
231 gr
Baskı
1. baskı - Mart 2019
Yazar
Hanne Blank
Çeviren
Tuğçe Ellialtı Köse
Editör
Merve Öztürk
Dizi Kapak Tasarımı
Ümit Kıvanç
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Evrem Türköz
Dizin
Berkay Üzüm
Cilt
Güven Mücellit
Baskı
Ayhan Matbaası

Hanne Blank

Hem klasik müzik hem tarih eğitimi gören Blank, konuşmacı ve eğitimci olarak birçok üniversitede ve yetişkin eğitimi veren farklı ulusal ve bölgesel konferanslarda da sunumlar gerçekleştirmiştir. Tanglewood Müzik Merkezi üyesidir ve 1991’de George Whitfield Chadwick Ödülü’nü almıştır. Yazar ve tarihçi olan Hanne Blank’in yazdığı ya da editörlüğünü yaptığı diğer kitaplar arasında, Unruly Appetites [Söz Dinlemez Arzular] (2003, Seal Press), Shameless: Women’s Intimate Erotica [Utanmaz: Kadınlara Özel Erotika] (2002, Seal Press) ve Best Transgender Erotica [En İyi Travesti/Transseksüel Erotikası] (Raven Kaldera’yla birlikte, 2002, Circlet Press) ve Bekâretin “El Değmemiş” Tarihi (İletişim, 2008) vardır.