Hayvan Haklarına Giriş
Çeviri
Elçin Gen, Renan Akman

ISBN
9789750505768

1. baskı - Mart 2008
328 sayfa


Tükendi

Hayvan Haklarına Giriş

Çocuğunuz mu Köpeğiniz mi?
Gary L. Francione

Önde gelen hayvan hakları kuramcılarından biri olan Gary L. Francione, “radikal” fikirleri ile diğer kuramcılardan ayrılıyor. Bu kitapta, hayvanları koruma kanunlarında temel alınacak kadar yaygınlaşan “insanca muamele” ilkesinin pratikte hiçbir hükmünün olmadığını savunuyor.

Önde gelen hayvan hakları kuramcılarından biri olan Gary L. Francione, “radikal” fikirleri ile diğer kuramcılardan ayrılıyor. Bu kitapta, hayvanları koruma kanunlarında temel alınacak kadar yaygınlaşan “insanca muamele” ilkesinin pratikte hiçbir hükmünün olmadığını savunuyor. Ona göre, hayvanlar insanların malı olduğu sürece, hayvanların acısını azaltmaya yönelik hukuksal düzenlemeler bir anlam ifade etmeyecektir. Çünkü mal sahibinin çıkarları, her zaman malının çıkarlarından öncelikli olacak ve bu gibi durumlarda hayvanların payına yine zulüm düşecektir. Francione, hayvanlarla ilgili görülen davalardan örnekler vererek, hayvanlara yönelik bariz işkencelerin bile mevcut hukuk sistemlerinde nasıl meşrulaştırıldığını gösteriyor. Ona göre, kölelik sorunu nasıl ki kölelerin durumlarını düzelterek çözülemediyse, hayvanların kurtuluşu da ancak hayvanların mal statüsüne son verilmesi ile mümkündür. Peki, bu konuda umut var mı? Yerleşik kanılarımızı sarsacak bu kitaba önsözüyle katkıda bulunan bir başka önemli hayvan hakları savunucusu Alan Watson şöyle söylüyor: “İnsan-hayvan ilişkileri etrafındaki tartışmaların uzun bir geçmişi var, ama ufukta herhangi bir çözüm görünmüyor. Yine de bence bu konudaki bakış açısı değişmek üzere. Francione'nin bu cesur ve ufuk açıcı kitabının, biz insanların hayvanlara yönelik bakışımızda ve bu bakışın onlara karşı davranışlarımıza yansıma biçiminde bir dönüm noktası yaratacağına inanıyorum.”
Kitabın Adı
Hayvan Haklarına Giriş
Alt Başlık
Çocuğunuz mu Köpeğiniz mi?
ISBN
9789750505768
Orijinal Adı
Introduction to Animal Rights. Your Child or the Dog?
Yayın No
İletişim - 1297
Dizi No
Hayvan Hakları - 2
Alan
Hukuk İncelemeleri
Sayfa Sayısı
328 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
267 gr
Baskı
1. baskı - Mart 2008
Yazar
Gary L. Francione
Çeviren
Elçin Gen, Renan Akman
Dizi Editörü
Bahar Siber
Editör
Elçin Gen
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Abdullah Onay
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Gary L. Francione

New Jersey’deki Rutgers Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde hukuk ve felsefe profesörüdür. 1987’de Pennsylvania Hukuk Fakültesi’nde ders vermeye başladı ve Amerika’da ilk kez bir hukuk fakültesinde hayvan hakları kuramı üzerine dersler verdi. 1989’da Rutgers Üniversitesi’nde çalışmaya başladı ve Anna E. Charlton’la birlikte Rutgers Hayvan Hakları Projesi’ni başlattı. Hayvanlarla ilgili davaların incelendiği proje 2000’de sona erdirildi, ancak Francione hayvan hakları kuramı, hayvanlar ve hukuk, hayvan hakları ve insan hakları gibi konularda ders vermeye devam ediyor. Francione’nin, Anna Charlton ve Sue Coe’yla kaleme aldığı “Sol Neden Hayvan Haklarını Desteklemeli?” başlıklı yazısı Birikim dergisinin “İnsan-Hayvan: Hak, Sorumluluk, Şefkat?” (195. sayı) başlıklı dosyasında yayımlanmıştı.Hayvan Hakları

Hayvan Hakları dizisinin tüm kitaplarını görmek için tıklayınız.