Gordiyon Fiyongu
Çeviri
Atilla Dirim

ISBN
9789754707007

1. baskı - Ekim 1998
272 sayfa


Tükendi

Gordiyon Fiyongu

Bernhard Schlink

Almanya’daki avukatlık bürosunu kapattıktan sonra sakin Fransa taşrasında sevgilisiyle yaşadığı keyifli zamanlardan sonra önce sevgilisini yitirir Georg Polger, sonra da geçimini sağlayan tercüme işleri kesat gitmeye başlar. İşsizlik ve yalnızlıktan bunaldığı, tam anlamıyla bir “tutunamayan”ın buhranlarını yaşadığı aylardan sonra, karşısına inanılmaz bir iş fırsatı çıkar.

Almanya’daki avukatlık bürosunu kapattıktan sonra sakin Fransa taşrasında sevgilisiyle yaşadığı keyifli zamanlardan sonra önce sevgilisini yitirir Georg Polger, sonra da geçimini sağlayan tercüme işleri kesat gitmeye başlar. İşsizlik ve yalnızlıktan bunaldığı, tam anlamıyla bir “tutunamayan”ın buhranlarını yaşadığı aylardan sonra, karşısına inanılmaz bir iş fırsatı çıkar. Ve o işi sağlayan tercüme bürosunda tanıştığı, başdöndürücü bir Polonyalı kız... Bol paralı, aşk sarhoşluğuyla dolu, bir yandan da “başarı ve dinamizm”in özgüvenini şişirdiği rüya gibi günler başlar. Derken... “Derken...”in arkasını getirmek hiç yakışık alır mı bir gerilim romanı tanıtırken?
Schlink, gerilimi sadece entrikanın içeriğiyle sağlamıyor. Yaşanan heyecanlı olayların berisinde, tamamen “sıradan” bir adamcağız olan “kahramanımız”ın pes etmekle “ileri doğru kaçış” arasında salınışının gerilimi var. Bir “küçük adam”ın kurulu düzen karşısındaki çaresizliği ve “başına gelenler”in inanılmazlığı, en azından “kahramanımız” nezdinde, yer yer Kafkaesk bir atmosfer yaratıyor.
Aslına bakılırsa, Schlink’in, insan halleri ve yaşantı anlarına dair ‘inceliklerle’ dolu anlatısı, hikâyenin de, her şeyin de önüne geçiyor: Fransa taşrasında ve New York’ta hayat ritmleri, sıradan hayat ritüelleri... Mağlubiyet hissiyatı; burukluk hissiyatı; divane âşık hissiyatı... Anlık dikkatlerle, olmadık ilhamlarla oluşan gündelik imgeler... Hikâyeyi bir yana bırakıp sırf “bunları” okuyarak da ilerlenebilir bu kitapta... Unutmadan söyleyelim, Schlink bu romanıyla Alman Polisiye Yazarlar Birliği Ödülü’nü kazandı.

Kitabın Adı
Gordiyon Fiyongu
ISBN
9789754707007
Orijinal Adı
Die gordishe Schleife
Yayın No
İletişim - 505
Dizi No
Dünya Edebiyatı - 108
Alan
Çağdaş Dünya Edebiyatı
Sayfa Sayısı
272 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
213 gr
Baskı
1. baskı - Ekim 1998
Yazar
Bernhard Schlink
Çeviren
Atilla Dirim
Dizi Kapak Tasarımı
Ümit Kıvanç
Editör
Tanıl Bora
Kapak
Fatoş Gencosman
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Sait Kızılırmak
Kapak Resmi
Robert Rauschenberg
Cilt
Sena Ofset, Şefik Matbaası
Baskı
Şefik Matbaası

Bernhard Schlink

1944 yılında Bielefeld’de doğdu. İlk kitabı Kördüğüm’le Alman Polisiye Yazarları Birliği’nin ödülünü, Selb’in Hilesi başlıklı romanıyla da 1993 Alman Polisiye Roman Ödülü’nü kazandı. Hukukçu olan Schlink, Bonn ve Berlin’de yaşamaktadır.Bernhard Schlink

Tüm Bernhard Schlink kitaplarını görmek için tıklayınız.