Faşizmler
Çeviri
Füsun Üstel

ISBN
9789754700695

2. baskı - Nisan 2017
132 sayfa


23,50 TL
18,80 TL

Faşizmler

Henri Michel

İtalyan ve Alman faşizmleri Avrupa tarihini derinden etkiledi. Sadece siyasi sistemleri değil toplumsal yapıyı da dönüştüren faşizm, insanlık tarihinin en kanlı sayfalarının yazılmasına sebep oldu. Ancak faşizmi özellikli kılan yalnızca kıyıcılığı değil, toplumsal hayatı, zihniyet kalıplarını, kültürel algı ve zenginliği de kötürümleştiren yüzüdür. Modern tasavvurun, Aydınlanma ideallerinin olumsuz anlamda en uç noktalara taşınmış olması da faşizmin bir diğer özelliğidir.

 

 İtalyan ve Alman faşizmleri Avrupa tarihini derinden etkiledi. Sadece siyasi sistemleri değil toplumsal yapıyı da dönüştüren faşizm, insanlık tarihinin en kanlı sayfalarının yazılmasına sebep oldu. Ancak faşizmi özellikli kılan yalnızca kıyıcılığı değil, toplumsal hayatı, zihniyet kalıplarını, kültürel algı ve zenginliği de kötürümleştiren yüzüdür. Modern tasavvurun, Aydınlanma ideallerinin olumsuz anlamda en uç noktalara taşınmış olması da faşizmin bir diğer özelliğidir. Faşizm, modern toplumun içinde barındırdığı çelişkileri farklı etnik, dinsel topluluklara yönelterek, bir “iç” düşman algısı yaratır ve bu algıyı kitlesel kıyımlarla besleyerek var olur. “Faşizmler”, kıyafetlere, ritüellere, törensel heyecana ve ilkel duyguların kitlesel “gösterisi”ne önem verir; propaganda, şiddet ve “histeri”nin kitlelerce paylaşılması faşizmin en önemli silahlarıdır.

Henri Michel, İkinci Dünya Savaşı yıllarında Fransız direniş hareketi içinde yer almış, olaylara ilk elden tanıklık etmiş bir tarihçi. Faşizmler’de, İtalyan ve Alman faşizmlerinin benzerliklerini, birbirinden farklı yönlerini, mobilizasyon güçlerini, hitap ettikleri toplumsal sınıfları ve kitleleri ele alırken, bir yandan da Avrupa, Amerika ve Afrika’da faşist karakterleri benzeşen siyasal hareketlerin bir dökümünü sunuyor.

Kitabın Adı
Faşizmler
ISBN
9789754700695
Orijinal Adı
Les faschismes
Yayın No
İletişim - 1596
Dizi No
Başvuru - 59
Alan
Politika/Siyaset
Sayfa Sayısı
132 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
118 gr
Baskı
2. baskı - Nisan 2017 (1. baskı - Mayıs 2011)
Yazar
Henri Michel
Çeviren
Füsun Üstel
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Kerem Ünüvar
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Henri Michel

 (1907-1986) Fransız tarihçi ve İkinci Dünya Savaşı uzmanı. Direniş’e

katıldı, sosyalist SFIO temsilcisi olarak koordinasyon komitesinde yer aldı. Savaşın
ardından Nazi işgali ve Direniş üzerine çalışmalarını yoğunlaştırdı. Comité d’histoire
de la Seconde Guerre mondiale’in kurulmasına ve Revue d’Histoire de la Seconde
Guerre mondiale dergisinin çıkarılmasına öncülük etti ve direktörlüğünü yürüttü.