Bilimin Anlamı
Çeviri
Kerem Kaynar

ISBN
9789750526787

1. baskı - Mayıs 2019
256 sayfa


35,00 TL
28,00 TL

Bilimin Anlamı

Tim Lewens

Tim Lewens, başlıca bilim felsefecileri Karl Popper ve Thomas Kuhn’un teorilerinden yola çıkarak, bilimi, bilim felsefesinin büyüteci altında inceliyor, bilimdeki etik ve ahlâki sorunların izini sürüyor.

Kara deliklerin var olup olmadığından saçlarımızın neden uzadığına kadar akla gelebilecek neredeyse her soruya açıklamalar getiren bilimin başarılı olup olmadığı ya da insanlığa ne denli yararlı olabildiği söz konusu olduğunda, bu sorulara nasıl yanıt vermek, hangi yolu izlemek gerekir? Bu noktada, Bilimin Anlamı bilim felsefesini işaret ediyor.

Tim Lewens, başlıca bilim felsefecileri Karl Popper ve Thomas Kuhn’un teorilerinden yola çıkarak, bilimi, bilim felsefesinin büyüteci altında inceliyor, bilimdeki etik ve ahlâki sorunların izini sürüyor. İnsanların karar alma mekanizmalarından, bilimin gerçeklerine ve mitlerine; siyasi tartışmalardan, bilimsel incelemelerdeki önyargılara kadar uzanan geniş bir yelpazede bilim felsefesinin yadsınamaz rolünü tartışıyor.Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Bilimin Anlamı
ISBN
9789750526787
Orijinal Adı
The Meaning of Science
Yayın No
İletişim - 2767
Dizi No
Başvuru - 112
Sayfa Sayısı
256 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
212 gr
Baskı
1. baskı - Mayıs 2019
Yazar
Tim Lewens
Çeviren
Kerem Kaynar
Editör
Merve Öztürk
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Remzi Abbas
Dizin
Berkay Üzüm
Cilt
Güven Mücellit
Baskı
Ayhan Matbaası

Tim Lewens

Cambridge Üniversitesi Tarih ve Bilim Felsefesi Bölümü’nde öğretim görevlisidir. Makaleleri ve katkıda bulunduğu kurumsal birçok raporun yanı sıra, Darwin (Routledge, 2007), editörlüğünü üstlendiği Risk: Philosophical Perspectives (Routledge, 2007) (Risk: Felsefi Perspektifler), Organisms and Artifacts: Design in Nature and Elsewhere (MIT Press, 2004) (Organizmalar ve Yapay Dokular: Doğada ve Başka Yerlerde Dizayn), Cultural Evolution: Conceptual Challenges (Oxford University Press, 2015) (Kültürel Evrim: Kavramsal Zorluklar),The Biological Foundations of Bioethics (Oxford University Press, 2015) (Bioetiğin Biyolojik Temelleri) ve Elizabeth Hannon’la birlikte editörlüğünü yaptığı Why We Disagree About Human Nature (Oxford University Press, 2018) (İnsan Doğası Hakkında Neden Anlaşamıyoruz) adlı eserleri bulunmaktadır.