Neoklasik İktisat Teorisi
Çeviri
Mustafa Dönmez, Hüseyin Şahin, Ertuğrul Tokdemir

ISBN
9789750522352

1. baskı - Eylül 2017
373 sayfa


43,00 TL
34,40 TL

Neoklasik İktisat Teorisi

Emmanuelle Bénicourt, Bernard Guerrien

Neoklasik İktisat Teorisi, bu egemen düşünme biçiminin, nasıl tasarlandığının, iç mantığının ve tutarlılığının anlaşılmasını sağlarken, aynı zamanda bu teorinin sınırlarını ve içerdiği önemli sorunları görmeye yardımcı oluyor.

Neoklasik teori iktisadın egemen kuramıdır. Bol miktarda matematik formül kullanan ve bu nedenle anlaşılması ve daha önemlisi değerlendirilmesi zor, sayısız yayının kaynağı bu teoridir. Esas olarak bireysel tercihlere vurgu yapsa da, bu teoriden esinlenen modeller, farklı mübadele örgütlenmelerini temel alarak birbirlerinden ayrılır. Bu nedenle, bu kitapta yapıldığı gibi, matematik formüllerin kullanımından önce, bu örgütlenme biçimlerini ele almak gerekir. Neoklasik teori, mikroekonomi olarak adlandırılan alana esas olarak aittir. Ama makroekonomi ve oyun kuramıyla belli bir ilişkisi vardır. İktisat öğrencileri için hazırlanmış bu kitapta, neoklasik teorinin makroekonomiyle ilişkisinin yanında, son dönemde gelişen asimetrik bilgi, mübadele maliyetleri, ağ ilişkileri, mali piyasaların etkinliği gibi konular da ele alınıyor.

Neoklasik iktisatçılar, liberal ve müdahaleci ya da sosyal demokrat olarak iki büyük gruba bölünmüş olsalar da, paylaştıkları ortak varsayım, toplumun özgür ve eşit bireylerden oluştuğu ve bu bireylerin faaliyetlerini en etkin biçimde uyumlu kılan aracın piyasa olduğudur. Neoklasik İktisat Teorisi, bu egemen düşünme biçiminin, nasıl tasarlandığının, iç mantığının ve tutarlılığının anlaşılmasını sağlarken, aynı zamanda bu teorinin sınırlarını ve içerdiği önemli sorunları görmeye yardımcı oluyor.Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Neoklasik İktisat Teorisi
ISBN
9789750522352
Orijinal Adı
La théorie économique néoclassique: Microéconomie, macroéconomie et théorie des jeux
Yayın No
İletişim - 2515
Dizi No
Başvuru - 109
Alan
Ekonomi
Sayfa Sayısı
373 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
308 gr
Baskı
1. baskı - Eylül 2017
Yazar
Emmanuelle Bénicourt, Bernard Guerrien
Çeviren
Mustafa Dönmez, Hüseyin Şahin, Ertuğrul Tokdemir
Editör
Ahmet İnsel
Yayına Hazırlayan
Hüseyin Şahin
Kapak
Seda Mit
Kapak Fotoğrafı
Denis Ismagilov
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Siyami Kuzu
Dizin
Berkay Üzüm
Cilt
Güven Mücellit
Baskı
Sena Ofset

Emmanuelle Bénicourt

Uluslararası ekonomi dersleri verdiği Valenciennes Hainaut-Cambrésis Üniversitesi’nde doçent olarak görev yapmaktadır. Özellikle kalkınma ekonomisiyle ilgilenmekte ve ekonomi teorilerinin sosyal ve politik yönleri üzerine yoğunlaşmaktadır.


Bernard Guerrien

1949’da doğdu. Paris Panthéon-Sorbonne Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nde doçent olan Guerrien’in biri matematik diğeri iktisat konusunda iki doktorası var. Çalışmalarının ağırlık merkezini, neo-klasik iktisadın temel varsayımlarının sorgulanması oluşturuyor. Yazarın diğer yapıtları: Algèbre linéaire pour économistes (Economica, 1982, Paris), Initiation aux mathématiques en sciences économiques et sociales (Economica, 1987, Paris), Microéconomie et calcul économique (B. Nezeys ile birlikte, Economica, 1987, Paris), Concurrence, flexibilité et stabilité (Economica, 1989, Paris), Dictionnaire d’Analyse Economique (La Découverte, 1996).Bernard Guerrien

Tüm Bernard Guerrien kitaplarını görmek için tıklayınız.