Kurumsal İktisat
Çeviri
Tuba Akıncılar Onmuş

ISBN
9789750527142

1. baskı - Ağustos 2019
147 sayfa


25,50 TL
20,40 TL

Kurumsal İktisat

Bernard Chavance

Bernard Chavance bu kitapta kurumsal iktisat kuramlarının tarihini ve ana hatlarını anlaşılır bir biçimde resmediyor. Disiplinlerarası bir yaklaşımın gerekliliğine vurgu yapan, birbirine karşıt duruşları içinde barındırsa da ortak temalar etrafında birleşen bu kuramlar ailesinin hedefi, kurumların rolünü, özellikle de değişimini göz önüne almak ve buradan hareketle iktisadi hayatı tarih, sosyoloji ve siyaset gibi farklı alanlara açılan bir pencereden yorumlamak.

İktisat araştırmalarında kurumların öneminin kabulü, anaakım iktisat anlayışından kopuşa işaret eder: Neoklasik okul genellikle bireysel tercihlere vurgu yaparken kurumsal iktisat, kurum ve kuralların incelemede esas alınmasını salık verir. Bernard Chavance bu kitapta kurumsal iktisat kuramlarının tarihini ve ana hatlarını anlaşılır bir biçimde resmediyor. Disiplinlerarası bir yaklaşımın gerekliliğine vurgu yapan, birbirine karşıt duruşları içinde barındırsa da ortak temalar etrafında birleşen bu kuramlar ailesinin hedefi, kurumların rolünü, özellikle de değişimini göz önüne almak ve buradan hareketle iktisadi hayatı tarih, sosyoloji ve siyaset gibi farklı alanlara açılan bir pencereden yorumlamak.

Kurumsalcı geleneğin kurucuları olan Schmoller, Veblen, Hamilton, Commons ve Polanyi’den başlayarak Menger, Hayek ve Eucken’e, nihayet Yeni Kurumsal İktisat akımının başta Williamson, North, Aoki, Greif ve Hodgson olmak üzere önemli isimlerine uzanan, hem ilk dönem hem güncel tartışmaları kısa ama kapsamlı biçimde sunan Kurumsal İktisat, iktisat öğrencileri ve araştırmacılar için bir giriş kitabı niteliğinde.Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Kurumsal İktisat
ISBN
9789750527142
Orijinal Adı
L'economie Institutionnelle
Yayın No
İletişim - 2798
Dizi No
Başvuru - 113
Alan
Ekonomi
Sayfa Sayısı
147 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Baskı
1. baskı - Ağustos 2019
Çeviren
Tuba Akıncılar Onmuş
Yazar
Bernard Chavance
Editör
Ahmet İnsel
Yayına Hazırlayan
Melike Işık Durmaz
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Cilt
Güven Mücellit
Baskı
Sena Ofset

Bernard Chavance

Paris-Diderot Üniversitesi’nde Emeritus Profesör olan Fransız bilim insanı Bernard Chavance iktisadi kurum ve sistemlerin karşılaştırmalı incelemesi üzerine çalışmalarıyla tanınır. Yayımlanmış çalışmaları arasında Réformes économiques à l’Est (Nathan, 1992), La Fin des systèmes socialistes (L’Harmattan, 1994), Capitalisme et socialisme en perspective (La Découverte, 1999), Marx et le capitalisme: la dialectique d’un système (Armand Colin, 2009) yer alır.