Faşizmden Popülizme
Çeviri
Ali Karatay

ISBN
9789750525926

1. baskı - Ocak 2019
320 sayfa


40,00 TL
32,00 TL

Faşizmden Popülizme

Federico Finchelstein

Federico Finchelstein, Faşizmden Popülizme adlı bu kitabında, popülizmin ulus-ötesi karakterini tanıyarak, onu iki savaş arası dönemde, İkinci Dünya Savaşı sonrasında ve Soğuk Savaş atmosferi içerisinde kavrıyor. Böylelikle popülizmi faşizme eşitleyen görüşleri bertaraf ederken, faşizm mirasından devraldıklarını göstererek, onu post-faşist bir bağlam içerisinde kavramamıza imkân tanıyor.

“Günümüzde uzmanlar ve siyasetçiler faşizmi, yalnızca popülizmi değil, otoriter rejimleri, uluslararası terörizmi veya devletlerin sergilediği baskıcı tutumları, hatta muhalefetin gerçekleştirdiği sokak eylemlerini de gevşekçe tanımlamak için kullanıyor. Bu gevşeklik tarihsel olarak sorunludur, faşizm kavramının bu gibi dikkatsiz kullanımları popülizmi şeytanlaştırır fakat onu var eden tarihsel sebepleri açıklayamaz. Faşizm ve popülizmin bir torbaya konulması, genellikle statükonun popülist seçeneklerin yegâne alternatifi olarak sunulmasına sebep olur.”

Popülizm şu sıra her kapının kilidini açan bir kavram muamelesi görüyor. Bambaşka ülkelerdeki hareketlere, liderlere, siyasetlere popülizm ve popülist etiketi konduruluyor. Bu adlandırmalardan da hareketle, bir fenomen olarak popülizmin ulus-ötesi bir karakter taşıdığına şüphe olmasa da onun ne olduğuna dair tartışmalar kısa vadede hız kesecek gibi görünmüyor.


Federico Finchelstein, Faşizmden Popülizme adlı bu kitabında, popülizmin ulus-ötesi karakterini tanıyarak, onu iki savaş arası dönemde, İkinci Dünya Savaşı sonrasında ve Soğuk Savaş atmosferi içerisinde kavrıyor. Böylelikle popülizmi faşizme eşitleyen görüşleri bertaraf ederken, faşizm mirasından devraldıklarını göstererek, onu post-faşist bir bağlam içerisinde kavramamıza imkân tanıyor. Bu karşılaştırmalı-tarihsel okuma, savaş sonrası zuhur eden modern popülizmi kavramaya ve kavramların kullanımlarının önemini yeniden hatırlamaya bir davet niteliği taşıyor.Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Faşizmden Popülizme
ISBN
9789750525926
Orijinal Adı
From Fascism to Populism in History
Yayın No
İletişim - 2719
Dizi No
Politika - 185
Alan
Politika/Siyaset
Sayfa Sayısı
320 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
264 gr
Baskı
1. baskı - Ocak 2019
Yazar
Federico Finchelstein
Çeviren
Ali Karatay
Editör
Aybars Yanık
Dizi Kapak Tasarımı
Utku Lomlu
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Salih Kızıl
Dizin
Berkay Üzüm
Cilt
Güven Mücellit
Baskı
Sena Ofset

Federico Finchelstein

Lisans derecesini Buenos Aires Üniversitesi’nden alan Federico Finchelstein doktora derecesini 2006 yılında Cornell Üniversitesi’nden almıştır. Arjantinli tarih profesörü, şu an New York City’de bulunan New School for Social Research’te tarih kürsüsündedir. Transatlantic Fascism: Ideology, Violence and the Sacred in Argentina and Italy, 1919-1945 (2010) ve The Ideological Origins of the Dirty War: Fascism, Populism, and Dictatorship in Twentieth-Century Argentina (2014) önemli eserleri arasında sayılabilir.