Türkiye, Yahudiler ve Holokost
Çeviri
Atilla Dirim

ISBN
9789750510205

2. baskı - Nisan 2016
614 sayfa


57,00 TL
45,60 TL

Türkiye, Yahudiler ve Holokost

Corry Guttstadt

Türkiye, İkinci Dünya Savaşı sırasında gerçekleşen Yahudi soykırımıyla ilgili nasıl bir politika izledi? Bu konudaki yaygın ve popüler anlatıya göre, Avrupa’daki bazı Türk diplomatlarının girişimleri, binlerce Yahudi’nin soykırımdan kurtulmasını sağlamıştı.

Türkiye, İkinci Dünya Savaşı sırasında gerçekleşen Yahudi soykırımıyla ilgili nasıl bir politika izledi? Bu konudaki yaygın ve popüler anlatıya göre, Avrupa’daki bazı Türk diplomatlarının girişimleri, binlerce Yahudi’nin soykırımdan kurtulmasını sağlamıştı.

Elinizdeki kitap, bu korumacı-kurtarmacı tutumun istisnai, ‘münferit’ olduğunu ortaya koyuyor. 

Corry Guttstadt, olağanüstü ayrıntılı incelemesinde, İkinci Dünya Savaşı döneminde Türkiye’nin izlediği resmî politikanın Yahudileri vatandaşlıktan çıkartarak kaderlerine terk etmek olduğunu gösteriyor bize. Birçok Avrupa ülkesinde yaşayan binlerce Yahudi, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığını kaybetmeleriyle beraber, kaderlerine yani Nazilerin soykırım aygıtının eline terk edilmiş.

Hem Türkiye devletinin ve resmî/milliyetçi ideolojinin azınlıklarına bakışına dair, hem de Türkiye ile Nazi Almanyası arasındaki ilişkilere dair bilgilerimizi derinleştiren bir çalışma. Ayrıca, Nazilerin soykırımı örgütlemekteki dehşet verici ‘titizlik’ ve kararlılıklarını da gösteriyor.

Tarihin karanlık bir sayfasındaki, şimdiye kadar hiç göz atılmamış bir paragrafı aydınlatan bir kitap.Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Türkiye, Yahudiler ve Holokost
ISBN
9789750510205
Orijinal Adı
Die Türkei, die Juden und der Holocaust
Yayın No
İletişim - 1727
Dizi No
Tarih - 72
Alan
Tarih
Sayfa Sayısı
614 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
488 gr
Baskı
2. baskı - Nisan 2016 (1. baskı - Mart 2012)
Yazar
Corry Guttstadt
Çeviren
Atilla Dirim
Editör
Sibel Türker, Tanıl Bora
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Remzi Abbas
Dizin
Melek Özmüş, Burcu Tunakan
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Corry Guttstadt

1955'te Hamburg'da doğdu. Almanya'da çeşitli ırkçılık karşıtı ve insan haklan kuruluşlarında aktif yer aldı. Türkçe-Almanca çevirmenlik ve gazetecilik yaptı. 2005 yılında Hamburg Üniversitesi Türkoloji ve Tarih Bölümü'nden mezun oldu, 2009 yılında aynı üniversitede "Die Türkei, diejuden und der Holocaust" çalışmasıyla doktora aldı. Bu çalışma aynı yıl Geisteswissenschaften International adlı kurum tarafından ödüle layık görüldü. 2008/2009 burs döneminde Washington'daki "USHMM Center for Advanced Holocaust Studies"de "Ch. H. Revson Foundation" bursiyeri olarak bulundu. 2010'da Paris'teki "Fondation pour le Memoire de la Shoah"dan araştırma bursu kazandı. 2009-2010'da Hamburg Üniversitesi Türkoloji Bölümü'nde öğretim görevlisi olarak çalıştı. 2011'den beri Berlin'deki Anne-Frank-Zentrum'da, İkinci Dünya Savaşı döneminde Türk-Alman biyografilerini konu alan "Her şeyden önce insanım" adlı pedagojik projenin yöneticisidir.