Rusya
ISBN
9789750507229

3. baskı - Şubat 2017
392 sayfa


42,00 TL
33,60 TL

Rusya

Ortaçağ'dan Sovyet Devrimi'ne
Kezban Acar

Rus halkının 9. yüzyılda dışarıdan, kendilerini yönetmesi için çağırdığı bir Vareg prensinin etrafında toplanmaya başlamasıyla temelleri atılan Rusya, zaman içerisinde diğer knezliklerin gönüllü katılımı veya ilhakıyla Moskova knezliği çatısı altında toplanmaya başladı ve 16. yüzyılda Rus topraklarındaki Moğol yönetiminin zayıflaması ve sona ermesiyle bir devlet haline geldi.

Rus halkının 9. yüzyılda dışarıdan, kendilerini yönetmesi için çağırdığı bir Vareg prensinin etrafında toplanmaya başlamasıyla temelleri atılan Rusya, zaman içerisinde diğer knezliklerin gönüllü katılımı veya ilhakıyla Moskova knezliği çatısı altında toplanmaya başladı ve 16. yüzyılda Rus topraklarındaki Moğol yönetiminin zayıflaması ve sona ermesiyle bir devlet haline geldi. Aynı yüzyılın ortalarında Orta Asya’da Kazan ve Astrahan hanlıklarının ve Sibirya’nın fethiyle devletten imparatorluğa dönüşmeye başladı. Sürekli genişleyen, genişlerken de yeni fethedilen yerlerin yönetimi için güçlü bir ordu, yeni bir donanma, merkezî bir idari yapı kuran Rusya devleti, bütün bu oluşumların masraflarını karşılamak için, toprağın ortak kullanımına dayalı bir tarım politikası ile hemen her şeyin devlet tarafından belirlendiği merkeziyetçi bir ticaret politikası izledi. 18. yüzyılda Petro ile birlikte sadece ekonomik ve toplumsal anlamda değil, kültürel anlamda da “zorunlu” bir değişime uğrayan Rusya; Baltık, Karadeniz ve Kafkasya’da yürüttüğü politikaları, özellikle Osmanlı Devleti ve İran’a karşı başarıları sonucu bir imparatorluk haline geldi. Rusya’nın hem gücünü hem azametini temsil eden bir diğer özelliği, geniş coğrafyası ve mozaiği andıran renkli nüfus ve kültürel yapısıdır.
Kezban Acar, Ortaçağ’dan Sovyet Devrimi’ne Rusya’da, Puşkin’in “Rusya’yı anlamazsınız, sadece ona inanırsınız” sözlerinin ardındaki cazibeyi de unutmadan zengin bir tarihsel araştırma sunuyor. Rusya’nın geçirdiği tarihî, siyasi, iktisadi ve toplumsal dönüşümlerin Rus kültürünün coşkun, yabancı, cesur, mistik, hüzünlü yönleriyle nasıl kesiştiğini gözler önüne sererek...
 
İçindekiler ve Önsöz bölümlerini okumak için


İçindekiler ve Önsöz bölümlerini okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Rusya
Alt Başlık
Ortaçağ'dan Sovyet Devrimi'ne
ISBN
9789750507229
Yayın No
İletişim - 1435
Dizi No
Tarih - 55
Alan
Tarih
Sayfa Sayısı
392 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
315 gr
Baskı
3. baskı - Şubat 2017 (1. baskı - Şubat 2010)
Yazar
Kezban Acar
Editör
Pelin Çam, Kerem Ünüvar
Dizi Kapak Tasarımı
Ümit Kıvanç
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Kezban Acar

1971’de Çumra’da doğdu. Dokuz Eylül Üniversitesi, Buca Eğitim Fakültesi Tarih Bölümü’nü bitirdikten sonra, yüksek lisans ve doktora eğtimini University of Kentucky’de tamamladı. Halen Celal Bayar Üniversitesi Tarih Bölümü’nde doçent olarak görev yapan yazarın, çeşitli makale ve çevirilerinin yanı sıra Resimlerle Rusya, Savaşlar ve Türkler (Nobel Yayın-Dağıtım 2004) başlıklı bir eseri daha bulunmaktadır.