Rusya ve Ruslar
Çeviri
Kezban Acar

ISBN
9789750509599

2. baskı - Kasım 2015
901 sayfa


67,00 TL
53,60 TL

Rusya ve Ruslar

Erken Dönemden 21. Yüzyıla
Geoffrey Hosking

Rusya, kıta büyüklüğünde bir coğrafi alana yayılmıştır; tarih üzerinde kapladığı alan da bir o kadar geniştir. Geoffrey Hosking Rusya’nın ve Rusların kapsamlı bir tarihini anlattığı bu eserinde, coğrafya ve tarih arasındaki ilişkinin altını kalın hatlarla çizer. Toplumsal yaşamdan iktidar odaklarının oluşmasına, siyasetin biçimlenmesinden ortak bir kültürün biçimlenmesine kadar geniş bir ufku tarayarak Rusya’nın geçmişini ve bugününü ele alır.

Rusya, kıta büyüklüğünde bir coğrafi alana yayılmıştır; tarih üzerinde kapladığı alan da bir o kadar geniştir. Geoffrey Hosking Rusya’nın ve Rusların kapsamlı bir tarihini anlattığı bu eserinde, coğrafya ve tarih arasındaki ilişkinin altını kalın hatlarla çizer. Toplumsal yaşamdan iktidar odaklarının oluşmasına, siyasetin biçimlenmesinden ortak bir kültürün biçimlenmesine kadar geniş bir ufku tarayarak Rusya’nın geçmişini ve bugününü ele alır. Vadilerden bozkırlara, soğuk kuzey kıyılarından Asya’nın en uzak köşelerine uzanan Rusya içinde okuru uzun seyahatlere çıkarırken, bütün bu zengin coğrafi çeşitlilik içinde yaşayan halklara, kültürlere, bunların birbirleriyle ve Rusya ile ilişkilerine eğilir. Rus prensliklerinden çarlara, Ekim Devrimi’nden petrol zengini monarklara uzanan siyasal ve tarihsel değişimleri incelerken, dinsel hayattan yeme-içme alışkanlıklarına, gündelik hayattan kültürel direniş biçimlerine sanata, edebiyata ve müziğe de gereken ilgiyi gösterir. Rusya ve Ruslar, varlığıyla her zaman ilgi ve merak uyandırmış bir ülkenin tarihini, bu konudaki en yetkin araştırmacılardan Hosking’in kaleminden okuma fırsatı veriyor.Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Rusya ve Ruslar
Alt Başlık
Erken Dönemden 21. Yüzyıla
ISBN
9789750509599
Orijinal Adı
Russia and the Russians. From Earliest Times to 2001
Kapak
"İmparatorluk kortejinin törenle Moskova'ya girişi", anonim tablo
Yayın No
İletişim - 1665
Dizi No
Tarih - 69
Alan
Tarih
Sayfa Sayısı
901 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
731 gr
Baskı
2. baskı - Kasım 2015 (1. baskı - Ekim 2011)
Yazar
Geoffrey Hosking
Çeviren
Kezban Acar
Editör
Kerem Ünüvar
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Nurgül Şimşek
Düzelti
Ayten Koçal
Dizin
Cem Tüzün
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Geoffrey Hosking

University of London'da Rusya tarihi profesörüdür. 1988'de BBC tarafından hazırlanan Reith Lectures bünyesinde dersler verdi. Rusçayı üniversitede kendi çabasıyla öğrenen Hosking'in en önemli eserleri: History of  the Soviet Union ve Russia: People abd Empire 1552-1917.