Sanatçı: Eleştirmen, Yalancı, Katil
Çeviri
Esin Soğancılar, Kaya Genç, Fatih Özgüven, Türker Armaner

ISBN
9789750506291

4. baskı - Aralık 2014
250 sayfa


34,50 TL
27,60 TL

Sanatçı: Eleştirmen, Yalancı, Katil

Estetik Ve Etik Üzerine
Oscar Wilde

Oscar Wilde modernist edebiyatın Baudelaire ve Mallarmé gibi öncüleriyle birlikte anılır. Ama o yalnızca edebiyatıyla değil, sanat ve edebiyat üzerine eleştirileriyle de 20. yüzyıl avangardı üzerinde etkili olur. Ayrıca, onun en önde gelen eseri kuşkusuz hayatıdır. Zaten dehasını hayatına kattığını, eserlerine ise sadece yeteneğini koyduğunu söyler.

Oscar Wilde modernist edebiyatın Baudelaire ve Mallarmé gibi öncüleriyle birlikte anılır. Ama o yalnızca edebiyatıyla değil, sanat ve edebiyat üzerine eleştirileriyle de 20. yüzyıl avangardı üzerinde etkili olur. Ayrıca, onun en önde gelen eseri kuşkusuz hayatıdır. Zaten dehasını hayatına kattığını, eserlerine ise sadece yeteneğini koyduğunu söyler. Bu derlemedeki yazılarında, Oscar Wilde’ın modernist sanat ve edebiyat düşüncesi kadar, çevresine meydan okuyan hayatını da izleriz. Kitabın ilk yazısı “Sanatçı Olarak Eleştirmen”de Wilde, bir sanat eserini yorumlamanın onu üretmekten daha yaratıcı bir etkinlik sayılması gerektiğini ve eleştirmenin en yetkin sanatçı olduğunu ileri sürer. “Kalem ve Zehir”de sanatın ve sanatçının her türlü ahlakî yargıdan bağımsız olduğunu, “Yalanın Gözden Düşüşü”nde ise sanatın doğayı ve hayatı değil, hayatın ve doğanın sanatı taklit ettiğini savunur; ona göre gerçekliğe bağlılık ilkesi sanatı adeta zehirler. Kitaptaki son metni “Sosyalizm ve İnsan Ruhu”nda da Wilde, insanlığın diğerkâmlık ve hayırseverlik gibi erdem kisvesine bürünmüş iki sıkıcı yükten sosyalizm sayesinde kurtulabileceğini iddia eder.

Kitabın Adı
Sanatçı: Eleştirmen, Yalancı, Katil
Alt Başlık
Estetik Ve Etik Üzerine
ISBN
9789750506291
Yayın No
İletişim - 1347
Dizi No
Sanat Hayat - 15
Alan
Sanat
Sayfa Sayısı
250 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
212 gr
Baskı
4. baskı - Aralık 2014 (1. baskı - Aralık 2008)
Yazar
Oscar Wilde
Çeviren
Esin Soğancılar, Kaya Genç, Fatih Özgüven, Türker Armaner
Dizi Editörü
Ali Artun
Kapak Tasarımı
Özlem Özkal, Ata Öztürk
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Elçin Gen
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Oscar Wilde

1854 yılında İrlanda’nın Dublin kentinde doğdu. Daha yirmili yaşlarında, giydiği kıyafetler, kıvrak zekâsı ve radikal görüşleriyle İngilizce konuşulan dünyada büyük bir üne kavuşan Oscar Wilde, 1884 yılında Constance Lloyd’la evlendi. Mutlu Prens 1888’de, Dorian Gray’in Portresi 1890’da, Lord Arthur Savile’in Suçu 1891’de yayımlandı. Wilde, 1900’de, kırk altı yaşındayken menenjit oldu, 30 Kasım’da da, karısından ve iki çocuğundan uzakta, kaldığı otel odasında öldü.