Neoliberalizmin Mimarlığı
Çeviri
Akın Terzi

ISBN
9789750523090

1. baskı - Ocak 2018
304 sayfa


38,50 TL
30,80 TL

Neoliberalizmin Mimarlığı

Çağdaş Mimarlığın Denetim ve İtaat Aracına Dönüşme Süreci
Douglas Spencer

Neoliberalizmin Mimarlığı, çağdaş mimarlıktaki egemen düşünce ve uygulamaların neoliberal yönetim teknikleriyle ittifakını irdeliyor.

Neoliberalizmin Mimarlığı, çağdaş mimarlıktaki egemen düşünce ve uygulamaların neoliberal yönetim teknikleriyle ittifakını irdeliyor. Eleştirelliği bir yana bırakarak, açıktan piyasaya tâbi olmayı savunan mimarlık teorisi ve pratiğinin, bir yandan toplumsal denetim mekanizmalarını mekânlaştırırken, diğer yandan kendini nasıl “ilerici” olarak sunduğunu gösteriyor. Zaha Hadid, Patrik Schumacher, Rem Koolhaas ve Greg Lynn Spencer gibi mimarlık alanında büyük şöhret ve nüfuz sahibi olmuş isimlerin yazılarını ve mimari uygulamalarını derinlemesine çözümleyerek, neoliberal düşünceyle ortaklıklarını açığa çıkarıyor. Ayrıca bu yeni mimarlık teorilerinin, Deleuze, Guattari ve Bruno Latour gibi düşünürlerden devşirdikleri kavramları nasıl çarpıtarak kullandıklarını açıklıyor. Eğitim, tüketim ve çalışma hayatına ait birçok mimari projeyi araştıran Spencer, Foucault’nun düşüncelerinden de yararlanarak, çağdaş mimarlığın, neoliberalizmin itaatkâr öznellik üretimi süreçlerindeki rolünü inceliyor.Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Neoliberalizmin Mimarlığı
Alt Başlık
Çağdaş Mimarlığın Denetim ve İtaat Aracına Dönüşme Süreci
ISBN
9789750523090
Orijinal Adı
The Architecture of Neoliberalism
Yayın No
İletişim - 2568
Dizi No
Sanat Hayat - 41
Alan
Sanat, Mimarlık
Sayfa Sayısı
304 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
292 gr
Baskı
1. baskı - Ocak 2018
Yazar
Douglas Spencer
Çeviren
Akın Terzi
Dizi Editörü
Ali Artun
Yayına Hazırlayan
Elçin Gen
Dizi Kapak Tasarımı
Özlem Özkal, Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Asude Ekinci
Dizin
Elçin Gen
Cilt
Güven Mücellit
Baskı
Sena Ofset

Douglas Spencer

DOUGLAS SPENCER halen Westminster, East London ve Middlesex üniversitelerinde şehircilik tarihi ve kuramı ile mimarlık dersleri veriyor. Çeşitli dergi ve kitaplarda çağdaş mimarlık ve şehircilik üzerine makaleleri yayımlandı. Mimarlığı konu alan “Critical Grounds” başlıklı bir blog yayımlıyor, “Asking Architecture” adlı tartışma grubunun kurucuları arasında yer alıyor.