Tasarım ve Suç
Çeviri
Elçin Gen

ISBN
9789750502897

5. baskı - Kasım 2017
198 sayfa


29,00 TL
23,20 TL

Tasarım ve Suç

müze - mimarlık - tasarım
Hal Foster

Hal Foster Tasarım ve Suç’ta mimarlık ile tasarımın, sanat ile eleştirinin çağdaş kültür içindeki yerini tartışıyor.
İlk bölümde, piyasa ile kültürün giderek nasıl kaynaştığını inceliyor. Gündelik hayatın her anına sızan tasarım kültürünün, kimlikleri markalara endekslemesi üzerinde duruyor.

Hal Foster Tasarım ve Suç’ta mimarlık ile tasarımın, sanat ile eleştirinin çağdaş kültür içindeki yerini tartışıyor.
İlk bölümde, piyasa ile kültürün giderek nasıl kaynaştığını inceliyor. Gündelik hayatın her anına sızan tasarım kültürünün, kimlikleri markalara endekslemesi üzerinde duruyor. Zamanımızın iki gözde mimarı, Frank Gehry ve Rem Koolhaas’la ilgili yazılarında, mimarlığın, gösteri dünyası ve küresel kentle arasındaki bağlantılarını çözümlüyor.
İkinci bölümde, Baudelaire, Valéry gibi kimi modernlik sözcülerinin yargılarına da değinerek, modern sanat ile modern müzenin tarihsel bağını inceliyor. Sanat tarihinin ve eleştirinin, görsel iletişim kültürünün egemenliği altındaki seyrini izliyor. Modernizmin ve postmodernizmin akıbetine ilişkin sorular sorduruyor.

Kitabın Adı
Tasarım ve Suç
Alt Başlık
müze - mimarlık - tasarım
ISBN
9789750502897
Orijinal Adı
Design and Crime
Yayın No
İletişim - 1045
Dizi No
Sanat Hayat - 4
Alan
Mimarlık, Sanat
Sayfa Sayısı
198 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
219 gr
Baskı
5. baskı - Kasım 2017 (1. baskı - Kasım 2004)
Yazar
Hal Foster
Çeviren
Elçin Gen
Dizi Editörü
Ali Artun
Kapak Tasarımı
Özlem Özkal
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Asude Ekinci
Dizin
Atilla Bayındır
Kapak Resmi
Frank O. Gehry
Baskı
Sena Ofset
Cilt
Sena Ofset

Hal Foster

Princeton Üniversitesi'nde sanat tarihi profesörü. Çağdaş sanat kuramı ve eleştirisine politik bir ufuk getirmiştir. Kitaplarında özellikle modernizmin sorgulandığı yakın zamanların sanatını inceler. Hem sanatın eleştirel ve siyasal gücünün nasıl aşındırıldığını çözümler, hem de çağdaş bir avangardın izini sürer. 1983 yılında yayınlanan, editörlüğünü yaptığı Estetik-Karşıtı: Postmodern Kültür Üzerine Yazılar (Anti-Aesthetic: Essays on Postmodern Culture), sanatta modernizmin krizini kuramlaştıran ilk kaynaklardandır. Kayıtlar: Sanat, Gösteri ve Kültürel Politika (Recodings: Art, Spectacle, Cultural Politics) (1985) gösteri kültürü ve medyanın sanat üzerindeki egemenliği karşısında kültürel muhalefetin yollarını ve çağdaş sanatta siyaset kavramını araştırır. Gerçeğin Dönüşü (Return of the Real) (1996), avangardı 20. yüzyılda iki dünya savaşı arasına sıkıştıran Peter Bürger'in ünlü tezine alternatif bir neo-avangard kuramı geliştirir. Diğer belli başlı eserleri sürrealizmi işlediği Zorunlu Güzellik (Compulsive Beauty) (1995), Tasarım ve Suç (2002) ve editörlüğünü yaptığı Çağdaş Kültürde Tartışmalar'dır (Discussions in Contemporary Culture). Hal Foster 1980'lerde Art in America dergisinin editörleri arasında bulundu; kurulduğundan beri de October dergisinin editörleri arasında yer alıyor. The Guardian gazetesinde ve London Review of Books dergisinde eleştirileri yayınlanıyor.Hal Foster

Tüm Hal Foster kitaplarını görmek için tıklayınız.