Sanat ve Gölgesi
Çeviri
Kemal Atakay

ISBN
9789750518355

2. baskı - Ekim 2016
118 sayfa


21,50 TL
17,20 TL

Sanat ve Gölgesi

Sanattan Geriye Ne Kaldı?
Mario Perniola

Perniola’ya göre zamanımızda sanat, özerkliğini yitirerek piyasaya ve kitle iletişimine kaynar. Gizemli atmosferinden, aurasından ve eleştiriden yalıtılır. Peki geriye ne kalır? Sanatın gölgesi kalır.

Perniola’ya göre zamanımızda sanat, özerkliğini yitirerek piyasaya ve kitle iletişimine kaynar. Gizemli atmosferinden, aurasından ve eleştiriden yalıtılır. Peki geriye ne kalır? Sanatın gölgesi kalır. İşte Perniola bu gölgede günümüz estetiğini ve geleceğin sanatını keşfe çıkar. Modernliği ve çağdaşlığı tartışır. Walter Benjamin’den, Gilles Deleuze ve Giorgio Agamben’e birçok filozofu; Andy Warhol’dan, Joseph Kosuth ve Guy Debord’a sanatçıları; Derek Jarman’dan Wim Wenders’e sinemacıları tarayarak, çağdaş bir sanat felsefesinin veya felsefi bir sanat ve sinemanın olanaklarını arar.

Mario Perniola zamanımız estetiğinin en etkili teorisyenlerinden biri olarak önemli bir yol açmıştır. Bir eserin gölgesinin o eserden daha önde olduğuna ilişkin tezi çığır açıcıdır.
Hugh J. Silverman

Bugün “seyirci kitlesi” dendiğinde, Bourdieu’nün toplumsal seçkinlik kategorisi kapsamına aldığı, uzmanların ve geleneksel müze ziyaretçilerinin oluşturduğu dar elit topluluğu kastedilmez. Sanat dinini takip eden saygılı mutlu azınlığın yerini, bir kâfirler kitlesi almıştır – çağdaş sanatın tahrikleri karşısında umursamazlık ya da açık ret tutumu içinde olan bir kitledir bu. Çağdaş sanat ile toplumun çok büyük bir bölümü arasında, çarpıcı bir kültürel kopukluk oluşmuştur. Bu yüzden, çağdaş sanat ile seyirci topluluğu arasındaki ilişki, artık takdir ve hayranlık isteği üzerine değil, tahrik ve skandal üzerine kuruludur. Dolayısıyla sanatsal değer, enformasyon ve iletişim piyasasına dayanma eğilimi gösterir.

Mario Perniola
Kapak: Man Ray, Torso, 1923.

Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Sanat ve Gölgesi
Alt Başlık
Sanattan Geriye Ne Kaldı?
ISBN
9789750518355
Orijinal Adı
L’arte e la sua ombra
Yayın No
İletişim - 2218
Dizi No
Sanat Hayat - 36
Alan
Sanat
Sayfa Sayısı
118 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
129 gr
Baskı
2. baskı - Ekim 2016 (1. baskı - Ekim 2015)
Yazar
Mario Perniola
Çeviren
Kemal Atakay
Dizi Editörü
Ali Artun
Yayına Hazırlayan
Elçin Gen
Kapak Tasarımı
Suat Aysu, Özlem Özkal
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Asude Ekinci
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Mario Perniola

Torino Üniversitesi’nde felsefe eğitimi aldı. 1966 - 1969 yılları arasında Sitüasyonist Enternasyonal’le ilişki kurdu ve ilerleyen yıllarda da Guy Debord’la dostluğunu sürdürdü. Stanford Üniversitesi (ABD), Ecole des Hautes Etudes en Sciences Sociales (Paris), Alberta Üniversitesi (Canada), Kyoto Üniversitesi (Japonya), São Paulo Üniversitesi (Brezilya), Melbourne Üniversitesi (Avustralya) ve Singapur Ulusal Üniversitesi gibi pek çok üniversite ve araştırma kurumunda ders verdi. Agaragar (1971-73), Clinamen (1988-92), Estetica News (1988-95) gibi dergilerin yayınında çalıştı. 2000 yılında, kültürel çalışmalar ve estetik alanında yılda iki kez yayınlanan Agalma. Rivista di Studi Culturali e di Estetica dergisini kurdu. Yazarın İletişime Karşı adlı kitabı Dost Yayınları (2006) tarafından yayınlandı. 20. yüzyıl estetiğini “yaşam”, “form”, “eylem”, “duygu” gibi temalar çerçevesinde incelediği Estetica Contemporanea: Un Panorama Globale (Çağdaş Estetik: Küresel Bir Bakış) başlıklı kitabı, önümüzdeki günlerde SanatHayat dizisi kapsamında yayınlanacak.