Sanat Mezat
Çeviri
Renan Akman

ISBN
9789750508592

2. baskı - Ocak 2012
394 sayfa


Yakında
12 Milyon Dolarlık Köpekbalığı

Sanat Mezat

Çağdaş Sanatın ve Müzayede Evlerinin Tuhaf Ekonomisi
Don Thompson

Küreselleşmeyle birlikte, kültürün özelleştirilmesi ve finansın ekonomide egemen olması sonucu, sanat da önemli bir finans aracına dönüştü. Finans dünyasını yöneten spekülasyon giderek sanatı da teslim aldı. Bu süreçte müzayede, sanatın değerlendirildiği bütün diğer ortamların önüne geçti

Küreselleşmeyle birlikte, kültürün özelleştirilmesi ve finansın ekonomide egemen olması sonucu, sanat da önemli bir finans aracına dönüştü. Finans dünyasını yöneten spekülasyon giderek sanatı da teslim aldı. Bu süreçte müzayede, sanatın değerlendirildiği bütün diğer ortamların önüne geçti.
Müze, fuar, bienal ve galerilerin işleyişi üzerinde, hatta sanat tarihi ve eleştiri yazınında bir hegemonya oluşturdu. 1990’larda tırmanan bu gelişmeyi çağdaş sanatın yoğun olarak piyasalaştırılması izledi. Sanat bir lüks, sanatçı da bir girişimci olmaya yönlendirildi. Aralarından işini bilen bir azınlık, tarihte hiçbir sanatçının hayal edemeyeceği servetler kazanırken, çoğunluk kaybetti. Don Thompson, Sanat Mezat kitabında, “çağdaş sanatın ve müzayede evlerinin bu tuhaf ekonomisi”ni araştırıyor.
Müzayedeci, Mark Rothko’nun “Beyaz Merkez” adlı tablosu için 72,8 milyon dolara çekici indirdiğinde, salondan uzun bir alkış yükselmişti. Kutlanan neydi? Alıcının zenginliği mi? Egosunun zaferi mi? Estetik beğenisi mi? Yeni bir rekor fiyat mı? Müzayede çekici indiğinde, fiyat değere eşitlenmiş olur ve bu, sanat tarihine geçer. Fiyat, sanat tarihinin artık bir çek defteriyle ne kadar kolay yeniden yazıldığını göstermektedir.
 
Don Thompson
Üst Başlık
12 Milyon Dolarlık Köpekbalığı
Kitabın Adı
Sanat Mezat
Alt Başlık
Çağdaş Sanatın ve Müzayede Evlerinin Tuhaf Ekonomisi
ISBN
9789750508592
Orijinal Adı
The $12 Million Stuffed Shark - The Curious Economics of Contemporary Art
Yayın No
İletişim - 1566
Dizi No
Sanat Hayat - 21
Alan
Sanat
Sayfa Sayısı
394 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
374 gr
Baskı
2. baskı - Ocak 2012 (1. baskı - Şubat 2011)
Yazar
Don Thompson
Çeviren
Renan Akman
Dizi Editörü
Ali Artun
Yayına Hazırlayan
Elçin Gen
Kapak Tasarımı
Suat Aysu, Özlem Özkal
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Asude Ekinci
Dizin
Elçin Gen
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Don Thompson

Toronto Üniversitesi Schulich İşletme Fakültesi’nde görev yapmaktadır. Ayrıca Harvard Üniversitesi, University College London, London School of Economics, Long Island Üniversitesi ve Bilkent Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde konuk öğretim görevlisi olarak ders vermiştir. Pazarlama ve ekonomi alanlarında tek başına ve başka yazarlarla birlikte dokuz kitap yazmış ve eserleri altı dile çevrilmiştir. Thompson, Londra ve Toronto’da yaşamaktadır.