LTI
Çeviri
Tanıl Bora

ISBN
9789750512049

2. baskı - Ocak 2018
419 sayfa


45,50 TL
36,40 TL

LTI

Nasyonel Sosyalizmin Dili
Victor Klemperer

Nasyonal sosyalizm kendisini Roma İmparatorluğu mirasını sürdüren Üçüncü İmparatorluk olarak tanımlıyordu. Latincesiyle Tertia Imperii. Üçüncü İmparatorluğun Dili (Lingua Tertii Imperii, LTI) adını taşıyan bu kitap, Nazi rejimi ve ideolojisiyle ilgili literatürde bir klasik kabul ediliyor.

 Bir iktidar zihniyeti, bir hâkim ideoloji nasıl usul usul dilin gözeneklerine siner? Nasıl olup da, ona karşı çıkanların bile cümlelerini kelimeleriyle istila eder? O kelimeler nasıl yavaş yavaş zehirler insanın aklını? Fanatizm nasıl olağanlaşır?

Victor Klemperer, bu kitapta Nazilerin ideolojik dilinin nasıl zihinlerin kuytularına kadar nüfuz edebildiğini gösteriyor. Gerçi bir dilbilimci sıfatıyla yapıyor bunu… Ama asıl özelliği, “Ari ırktan” olan karısı sayesinde nasyonal sosyalist rejim altında yaşamasına izin verilmiş bir Yahudi olması. Dolayısıyla Klemperer, Nazi rejiminde sürekli baskı ve kontrol altıdaki gündelik hayat hakkında da çok şey anlatıyor. Anı, deneme, analiz arasında salınarak…

Nasyonal sosyalizm kendisini Roma İmparatorluğu mirasını sürdüren Üçüncü İmparatorluk olarak tanımlıyordu. Latincesiyle Tertia Imperii. Üçüncü İmparatorluğun Dili (Lingua Tertii Imperii, LTI) adını taşıyan bu kitap, Nazi rejimi ve ideolojisiyle ilgili literatürde bir klasik kabul ediliyor.
 
 


Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
LTI
Alt Başlık
Nasyonel Sosyalizmin Dili
ISBN
9789750512049
Orijinal Adı
LTI (Lingua Tertii Imperii). Notizbuch eines Philologen
Yayın No
İletişim - 1888
Dizi No
Politika - 111
Alan
Politika/Siyaset
Sayfa Sayısı
419 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
340 gr
Baskı
2. baskı - Ocak 2018 (1. baskı - Temmuz 2013)
Yazar
Victor Klemperer
Yayına Hazırlayan
Kerem Ünüvar, Murat Buzluolcay
Çeviren
Tanıl Bora
Dizi Kapak Tasarımı
Utku Lomlu
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Remzi Abbas
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Victor Klemperer

 (1881-1960) Birinci Dünya Savaşı'nda cephede savaştı. Dresden Üniversitesi'nde Fransız Edebiyatı profesörü oldu. Yahudi olması nedeniyle 1935'te üniversiteden uzaklaştırıldı. Eş Aryan'dı; sürgünden, toplama kampından bu sebeple muaf tutuldu. 1933'ten 1945'e kadar tuttuğu günlükler LTI'nin ana gövdesini oluşturdu.