Liberalizmin Felsefi Temelleri
Çeviri
Bülent Arıbaş

ISBN
9789750504143

2. baskı - Nisan 2014
216 sayfa


30,50 TL
24,40 TL

Liberalizmin Felsefi Temelleri

Liberalizm ve Etik
Francisco Vergara

İnsanlar özgürlüğün sınırları üzerine tarihin bütün dönemlerinde tartışmışlar, özgürlüğün şu ya da bu insan grubuna verilmesi ya da verilmemesi gerektiğine dair kafa yormuşlardır. Liberalizmin bu tartışmalara göre özgüllüğü, mevcut sistem içinde bir ya da iki ek özgürlük talebinde bulunmaması, yeni bir sistem içinde kendi aralarında birbirlerine bağlı, oldukça geniş bir özgürlükler yelpazesi talep etmesidir.

İnsanlar özgürlüğün sınırları üzerine tarihin bütün dönemlerinde tartışmışlar, özgürlüğün şu ya da bu insan grubuna verilmesi ya da verilmemesi gerektiğine dair kafa yormuşlardır. Liberalizmin bu tartışmalara göre özgüllüğü, mevcut sistem içinde bir ya da iki ek özgürlük talebinde bulunmaması, yeni bir sistem içinde kendi aralarında birbirlerine bağlı, oldukça geniş bir özgürlükler yelpazesi talep etmesidir. "Liberal" sözcüğü, bu yeni düşünce akımını belirtmek üzere İspanya'da, Napolyon savaşları sırasında kullanılmaya başlanmıştır. Sözcük, buradan, hızla diğer Avrupa dillerine geçmiştir.
İnsan haklarının, özgürlüğün savunulmasında bir referans olarak varlığını koruyan klasik liberalizme karşı, insanın vahşi ve dizginlenemez hırslarının meşrulaştırıcısı olarak kullanılan bir liberalizm tanımı da modern çağ boyunca klasik tanımın yanında kendisini konumlandırarak varolmuştur. Klasik liberalizmin incelenmesi, ne yazık ki "liberalizm" olarak adlandırılan sığ ve aşırılığa varan düşünce akımına karşı bir panzehir konumundadır. Bu akımın temsilcileri (Milton Friedman ve Friedrich Hayek vb.) kendilerini klasik liberallerin (özellikle Adam Smith'in) mirasçıları olarak ilan etmişler ve çoğunlukla öyle adlandırılmışlardır. Bu kitabın başlıca amaçlarından biri, bu iki düşünürler ailesini ayıran ilkelerin derin farklılığını göz önüne sererek, söz konusu soy zincirine karşı çıkmaktır.


 

Kitabın Adı
Liberalizmin Felsefi Temelleri
Alt Başlık
Liberalizm ve Etik
ISBN
9789750504143
Orijinal Adı
Les fondements philosophiques du libéralisme
Yayın No
İletişim - 1158
Dizi No
Başvuru - 48
Alan
Felsefe, Politika/Siyaset
Sayfa Sayısı
216 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
182 gr
Baskı
2. baskı - Nisan 2014 (1. baskı - Ekim 2006)
Çeviren
Bülent Arıbaş
Yayın Danışmanı
Ahmet İnsel
Dizi Yayın Yönetmeni
Mustafa Bayka
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Metin Pınar
Yazar
Francisco Vergara
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Francisco Vergara

1945'te Şili'de (Santiago) doğdu. İktisatçı ve gazeteci olan Vergara, Fransız ve Anglosakson dünyasında yayımlanmış olan sayısız ekonomi ve felsefi içerikli çalışmaya sahiptir.