Karl Marx
Çeviri
Dilek Yücel, Barış Aydın

ISBN
9789750522970

1. baskı - Aralık 2017
424 sayfa


46,00 TL
36,80 TL

Karl Marx

Allen W. Wood

Allen W. Wood, Marx’ın felsefesini teferruatlı ve analitik bir çalışma çerçevesinde ele aldığı bu kitabında yaygın yanlış anlamalar ve hatalı eleştiriler karşısında nesnel bir Marx analizi sunuyor.

Karl Marx, iktisattan siyaset felsefesine modern düşüncenin birçok alanını derinden etkileyen, son iki yüzyıla damgasını vurmuş filozoflardan biri. Allen W. Wood, Marx’ın felsefesini teferruatlı ve analitik bir çalışma çerçevesinde ele aldığı bu kitabında yaygın yanlış anlamalar ve hatalı eleştiriler karşısında nesnel bir Marx analizi sunuyor.

Marx’ın yapıtlarındaki temel felsefi meseleleri yabancılaşma kavramı, tarihsel materyalizm, toplumsal sınıflar, ahlâkın doğası ve toplumsal işlevi, Marx’ın felsefi materyalizmi ve ateizmi, Hegelci diyalektikle ilişkisi ve Marksist değer teorisi başlıkları altında inceleyen Wood, kapitalist sömürünün her ne kadar biçim değiştirse de olanca şiddetiyle devam ettiği günümüzde, Marksizmi 20. yüzyılın reel-sosyalizm deneyimleri ışığında değerlendirmek kadar onu bir felsefi ütopya olarak yeniden inşa etmenin de bir zaruret olduğunu hatırlatıyor.

“Sadece Marx’ın düşündüğü gibi bir dünyayı tasavvur eden insanlardan müteşekkil dünya çapındaki bir hareket, insanlığın gidişatındaki mevcut sürekli düşüşü tersine çevirmeye muktedir olacaktır. Bu türden bir hareketin önündeki fırsatlar ancak daha fazla insan Marx’ın üzerine yazdığı meselelere yeniden vakıf olduğunda, Marx hakkında hem empati kurarak hem de eleştirel biçimde düşünmeye başladığında artabilir. Bu da, Karl Marx gibi bir kitabı 21. yüzyılın başında yeniden yayımlamak için yeterli bir nedendir.Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Karl Marx
ISBN
9789750522970
Orijinal Adı
Karl Marx
Yayın No
İletişim - 2558
Dizi No
Politika - 168
Alan
Sosyoloji, Felsefe
Sayfa Sayısı
424 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
345 gr
Baskı
1. baskı - Aralık 2017
Yazar
Allen W. Wood
Çeviren
Dilek Yücel, Barış Aydın
Editör
Melike Işık Durmaz, Ömer Laçiner
Dizi Kapak Tasarımı
Utku Lomlu
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Barış Özkul
Cilt
Güven Mücellit
Baskı
Ayhan Matbaası

Allen W. Wood

1942 Seattle doğumlu Amerikalı felsefeci ve sosyolog. Lisans öğrenimini Reed College-Portland’da tamamladıktan sonra Yale Üniversitesi’nde modern felsefe alanında doktora yaptı. Cornell Üniversitesi, Stanford Üniversitesi, Michigan Üniversitesi, Kaliforniya Üniversitesi ve Oxford Üniversitesi’nde modern felsefe tarihi, modern siyaset felsefesi, Kant, Fichte ve varoluşçuluk gibi konularda dersler verdi. Felsefe dergileri ve seçkilerinde yayımlanan sayısız makalesinin yanı sıra aralarında Kant’s Moral Religion (Kant’ın Ahlâkî Dini, 1970), Kant’s Rational Theology (Kant’ın Rasyonel Teolojisi, 1978), Karl Marx (1981), Hegel’s Ethical Thought (Hegel’in Etik Düşüncesi, 1990), Kant’s Ethical Thought (Kant’ın Etik Düşüncesi, 1999), Unsettling Obligations (Huzursuzluk Verici Yükümlülükler, 2002), Kant (2004), Kantian Ethics (Kantçı Etik, 2008), Kant’s Groundwork for the Metaphysics of Morals: A Commentary (Kant’ın Ahlâk Metafiziği Çalışması: Bir Yorum, 2015) gibi kitapların da yer aldığı birçok felsefi inceleme yayımladı. Eserleri Çince, Farsça, İbranice, Portekizce, Türkçe gibi dillere çevrilen Wood, halen Indiana Üniversitesi Felsefe Bölümü’nde görev yapmaktadır.