Felsefe Tarihi - Cilt 3 - Aklın Zaferi
Çeviri
İsmail Yerguz

ISBN
9789750510083

3. baskı - Ekim 2016
291 sayfa


37,50 TL
30,00 TL

Felsefe Tarihi - Cilt 3 - Aklın Zaferi

Jacqueline Russ, Anne Baudart, Bernard Bourgeois, François Dagognet, France Farago, Simone Goyard-Fabre, Alexis Philonenko

En önemli temsilcilerinin öğreti ve sistemlerinden hareketle felsefi düşünceyi anlatan Felsefe Tarihi dizisinin üçüncü cildi olan Aklın Zaferi, 18. ve 19. yüzyılları kapsayan Akıl Çağı’nı, Klasik Çağ'ın rasyonalist atılımını ve onun aracılığıyla “aklın sınırları” düşüncesini inceliyor.

En önemli temsilcilerinin öğreti ve sistemlerinden hareketle felsefi düşünceyi anlatan Felsefe Tarihi dizisinin üçüncü cildi olan Aklın Zaferi, 18. ve 19. yüzyılları kapsayan Akıl Çağı’nı, Klasik Çağ'ın rasyonalist atılımını ve onun aracılığıyla “aklın sınırları” düşüncesini inceliyor. 

Jacqueline Russ yönetimindeki ekip, bu kez, 18. yüzyıl Fransız felsefesi, Anglosakson felsefesi, Alman felsefesi, sosyal düşünceler ve bağımsızlar konulu beş bölümde Montesquieu, Rousseau, Berkeley, Hume, Kant, Fichte, Schelling, Hegel, Saint-Simon, Comte, Proudhon, Fourier, Marx, Engels, Schopenhauer ve Kierkegaard felsefelerinin temel kavramlarını ve sorunsallarını ele alıyor. 

Tarihin ve düşüncenin yaklaşık iki yüzyılının anlatıldığı bu cilt, Aydınlanma’ya, Kant devrimine ve aynı zamanda aklın egemenliğine (Hegel) odaklanırken, çağdaş düşünceyi başlatan Nietzsche’ye kadar uzanıyor. 

Sadece öğrencilerin değil, kültür ve düşünce hareketleriyle ilgilenen herkesin yararlanabileceği, düşünce tarihine bu bakış, özgün felsefi sorular sormak isteyen araştırmacıları da ilgilendiriyor.Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Felsefe Tarihi - Cilt 3 - Aklın Zaferi
ISBN
9789750510083
Orijinal Adı
Histoire de la philosophie. 3. Le triomphe de la raison
Yayın No
İletişim - 1715
Dizi No
Başvuru - 67
Alan
Felsefe
Sayfa Sayısı
291 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
240 gr
Baskı
3. baskı - Ekim 2016 (1. baskı - Şubat 2012)
Yazar
Jacqueline Russ, Anne Baudart, Bernard Bourgeois, François Dagognet, France Farago, Simone Goyard-Fabre, Alexis Philonenko
Çeviren
İsmail Yerguz
Editör
Berna Akkıyal
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Barış Sağlan
Dizin
Ulaş Dayı
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Jacqueline Russ

Fransız yazar ve felsefe profesörü. Etik felsefesi konusunda çalışmalar yapıyor. Felsefe alanında birçok eserin sahibidir. Düşüncenin Yolları (A. Colin), Çağdaş Düşüncenin Serüveni" (A. Colin), Çağdaş Etik Düşünce, Felsefede Yöntemler (A. Colin), Felsefe Sözlüğü (Bordas) ve İktidar Teorileri (Hachette) yayımladığı kitaplardan bazılarıdır.


Anne Baudart

Felsefe doçenti.Fransız Felsefe Kurumu (SFP) Genel Sekreteri, aynı zamanda Fransızca Felsefe Dernekleri Uluslararası Birliği (ASPLF) Başkan Yardımcısı.


Bernard Bourgeois

2 Eylül 1929 doğumlu, Fransız bilim adamı ve filozof.


François Dagognet

1924 yılında Langres'de doğan yazar, özellikle felsefe konularında yoğunlaşmıştır. Halen Pantheon-Sorbonne Üniversitesi'nde profesör olarak dersler vermeye devam etmektedir.


France Farago

France Farago, Paris Lycée Chaptal’de felsefe profesörüdür. Antik düşünce akımları, felsefe tarihi ve politik düşünce akımları gibi alanlarda çok sayıda çalışmaya imza atmıştır. Comprendre Kierkegaard (Kierkegaard’ı Anlamak) La Justice (Adalet), Laiklik Örtülü Hoşgörü? (La Laϊcité: tolérance voileé) ve İrade (La Volonté) başlıklı kitaplar yazarın yayımladığı eserlerden bazılarıdır. Bunların dışında, yazarın bizzat yayımladığı ya da katkıda bulunduğu pek çok eser bulunmaktadır.


Simone Goyard-Fabre

Caen Basse-Normandie Üniversitesi emekli profesörü. Hukuk ve siyaset felsefesi uzmanı.


Alexis Philonenko

1932 yılında Fransa'da doğdu. Felsefe tarihçisi, Alman felsefesinde uzmanlaşmıştır.