Küreselleşen İstanbul'da Bienal
ISBN
9789750503573

2. baskı - Mart 2014
186 sayfa


27,00 TL
21,60 TL
Kentsel Değişim ve Festivalizm:

Küreselleşen İstanbul'da Bienal

Sibel Yardımcı

Otuz yılı aşkın bir süredir İstanbul, festivalleri aracılığıyla dünyanın kültürel coğrafyasında kendisine bir yer arıyor. Ancak, festivallerin ve sanat bienalinin amacı, başka ülkelerin kültürlerini/sanatlarını geniş kitlelere tanıtıp kültürlerarası etkileşimi geliştirmekten ibaret değil.

Otuz yılı aşkın bir süredir İstanbul, festivalleri aracılığıyla dünyanın kültürel coğrafyasında kendisine bir yer arıyor. Ancak, festivallerin ve sanat bienalinin amacı, başka ülkelerin kültürlerini/sanatlarını geniş kitlelere tanıtıp kültürlerarası etkileşimi geliştirmekten ibaret değil. Kent seçkinlerinin, Cumhuriyet sonrasında heybetinden çok şey kaybeden İstanbul’u yeniden bir dünya kenti haline getirme özlemlerini gidermek ve kentlerin de kendi başlarına bir gösteri olarak var olabildikleri bir dünya düzeninde İstanbul’u bir kültür başkenti yapmak gibi başka amaçları da var. Dolayısıyla artık festivaller yalnızca kültürel değil, bir o kadar da ekonomik ve politik birer proje.
İstanbul Bienali, 2005 yılı için kavramsal çerçevesini “İstanbul” olarak
belirledi, hem kentsel mekânın kendisine, hem de bu mekânın dünya açısından
taşıdığı anlamın imgesel gücüne işaretle... Küreselleşen İstanbul’da Bienal, tam da bu zamanda İstanbul Bienali’ne eleştirel bir bakış yöneltmeyi öneriyor. Günlük hayatın estetikleşmesi ve tüketim kültürü bağlamında kent-bienal etkileşimine bakıyor. Bir modernleşme ve küreselleşme projesi, İstanbul’u pazarlama stratejisi ve kültürün özelleştirildiği bir ortam olarak Bienal’in toplumsal etkilerini ve iktidarla ilişkisini irdeliyor.
Üst Başlık
Kentsel Değişim ve Festivalizm:
Kitabın Adı
Küreselleşen İstanbul'da Bienal
ISBN
9789750503573
Yayın No
İletişim - 1108
Dizi No
Sanat Hayat - 8
Alan
Sanat
Sayfa Sayısı
186 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
209 gr
Baskı
2. baskı - Mart 2014 (1. baskı - Eylül 2005)
Yazar
Sibel Yardımcı
Dizi Editörü
Ali Artun
Kapak Tasarımı
Özlem Özkal
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Asude Ekinci
Dizin
Hasan Deniz
Baskı
Sena Ofset
Cilt
Sena Ofset

Sibel Yardımcı

1976, Ankara doğumlu olan Sibel Yardımcı, Ortadoğu Teknik Üniversitesi'nden mezun olduktan sonra, Boğaziçi Üniversitesi'nde yüksek lisansını, Lancaster Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nde doktorasını tamamladı. İstanbul Festivalleri örneğinden yola çıkarak küreselleşme, kentsel dönüşüm ve kültürün özelleşmesi gibi konuları ele alan bu tezin birçok bölümü, konferanslarda sunulmuş, bazılarıysa internette yayınlanmıştır. Sibel Yardımcı halen Mimar Sinan Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde öğretim görevlisidir ve kültür sosyolojisi ve kent üzerine çalışmaktadır.;