Kadınlar Dile Düşünce
ISBN
9789750502262

6. baskı - Mart 2017
309 sayfa


36,50 TL
29,20 TL

Kadınlar Dile Düşünce

Jale Parla (Der.), Sibel Irzık (Der.)

Herkes dile düşer, kadınlar da erkekler de... Ama ataerkil ideolojiler tarafından dil ötesi bir mahremiyet alanına hapsedilen kadınların, kamusal alanda görünür olunca kendilerini rezil ettikleri düşünüldüğünden, “dile düşmek” deyimi en çok onlara yakıştırılır. Üstelik, erkekler tarafından yapılmış bir dil içinde yaşamak zorunda oldukları ve simgeleştirilip başka şeyler hakkında konuşmanın aracı yapıldıkları için, hep “erkek dili”ne düşer kadınlar.

Herkes dile düşer, kadınlar da erkekler de... Ama ataerkil ideolojiler tarafından dil ötesi bir mahremiyet alanına hapsedilen kadınların, kamusal alanda görünür olunca kendilerini rezil ettikleri düşünüldüğünden, “dile düşmek” deyimi en çok onlara yakıştırılır. Üstelik, erkekler tarafından yapılmış bir dil içinde yaşamak zorunda oldukları ve simgeleştirilip başka şeyler hakkında konuşmanın aracı yapıldıkları için, hep “erkek dili”ne düşer kadınlar. Edebiyat, hem bu sürecin parçası, hem de onu anlayıp değiştirmenin en yetkin araçlarından biridir. Bu kitap, feminist eleştirinin kuramsal arka planını irdelemenin yanı sıra, Türk ve Batı edebiyatından hem erkek hem de kadın yazarların yapıtlarını derinlemesine inceliyor. Jale Parla, Sibel Irzık, Deniz Tarba Ceylan, Zeynep Ergun, Rana Tekcan, Hülya Adak, Süha Oğuzertem, Özden Sözalan ve Nurdan Gürbilek’in yazıları, konuyu çok çeşitli boyutlarıyla ele alıyor: Toplumsal cinsiyet kavramı, edebiyatın öznesi ve nesnesi olmak, kadınlık ve erkeklik kurguları açısından edebiyatın içerdiği tuzak ve imkânlar, dilin ve suskunluğun cinsiyeti... Kadınlar Dile Düşünce, feminizmin “dile düşkün”lüğü sayesinde mümkün olan edebiyat okumalarının çarpıcı örneklerini sunuyor.Kitapta yer alan bölümler
Kadın Eleştirisi Neyi Gerçekleştirdi?
Öznenin Vefatından Sonra Kadın Olarak Okumak
Sıradan Kadınların Yazarı Jane Austen
Sessiz Sedasız Yaşayanlar: Biyografide Kadın
Otobiyografik Benliğin Çok-Karakterliliği: Halide Edib’in İlk Romanlarında Toplumsal Cinsiyet
Tarihçem Kâbusumdur! Kadın Romancılarda Rüyâ, Kâbus, Oda, Yazı
Latife Tekin’de Beden ve Yazı
Taklit Aşklardan Taklit Romanlara: Genel Kadın Yazarlığı
Anayurt Oteli’nde Geceleyen Kadın
Erkek Yazar, Kadın Okur
Kitabın Adı
Kadınlar Dile Düşünce
ISBN
9789750502262
Yayın No
İletişim - 988
Dizi No
Edebiyat Eleştirisi - 3
Alan
Edebiyat Eleştirisi ve Tarihi
Sayfa Sayısı
309 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
230 gr
Baskı
6. baskı - Mart 2017 (1. baskı - Nisan 2004)
Editör
Tansel Güney
Kapak
Suat Aysu
Derleyen
Jale Parla, Sibel Irzık
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Elçin Gen
Baskı
Sena Ofset
Cilt
Sena Ofset

Jale Parla

1945’te İstanbul’da doğdu. 1964’te Arnavutköy Amerikan Koleji’ni, 1968’de Robert Kolej’in Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü’nü bitirdi. 1978’de Harvard Üniversitesi’nden anadalı İngiliz Edebiyatı, yandalları Fransız ve Alman Edebiyatları olmak üzere Karşılaştırmalı Edebiyat doktorası aldı. 1976-2000 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesi Batı Dilleri ve Edebiyatları Bölümü’nde öğretim üyeliği yaptı. Halen Bilgi Üniversitesi’nde Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü’nde öğretim üyeliği yapmakta olan Parla’nın Efendilik, Şarkiyatçılık, Kölelik (1985), Babalar ve Oğullar - Tanzimat Romanının Epistemolojik Temelleri (1990), Don Kişot’tan Bugüne Roman (2000), Kadınlar Dile Düşünce (Sibel Irzık ile beraber, 2004), Balkan Literatures in the Era of Nationalism (Murat Belge ile beraber, 2008), Türk Romanında Yazar ve Başkalaşım (2011) adlı kitapları yayımlanmıştır.


Sibel Irzık

Lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi'nde tamamlayan yazar, yüksek lisans ve doktora derecesini Indiana Üniversitesi Karşılaştırmalı Edebiyat alanından almıştır. Halen Sabancı Üniversitesi'nde öğretim üyesi olarak çalışmaya devam etmektedir.