Tohum ve Toprak
Çeviri
Selda Somuncuoğlu, Aksu Bora

ISBN
9789754709261

7. baskı - Ağustos 2018
390 sayfa


44,00 TL
35,20 TL

Tohum ve Toprak

Türk Köy Toplumunda Cinsiyet ve Kozmoloji
Carol Delaney

Erkeğin rahme tohumu bırakan yaratıcı; kadının da bunu besleyen toprak olduğuna inanılır. Tohum ve toprak – görünürde masum iki imge. Oysa aralarında bir hiyerarşi var; erkeklere atfedilen yaratıcılık ve hayat verme gücü onları simgesel olarak Tanrı’ya yaklaştırırken, kadınların besleyici rolü onları Tanrı tarafından yaratılanla, yani dünya ile eşleştiriyor.

Erkeğin rahme tohumu bırakan yaratıcı; kadının da bunu besleyen toprak olduğuna inanılır. Tohum ve toprak – görünürde masum iki imge. Oysa aralarında bir hiyerarşi var; erkeklere atfedilen yaratıcılık ve hayat verme gücü onları simgesel olarak Tanrı’ya yaklaştırırken, kadınların besleyici rolü onları Tanrı tarafından yaratılanla, yani dünya ile eşleştiriyor. Antropolog Carol Delaney, Sünni bir Orta Anadolu köyünde yaptığı saha araştırmasından yola çıkarak, “yaratılış”la ilgili inanış ve simgeleri, ve bunların köylülerin, beden, cinsellik, evlilik, yeme-içme ve zaman-uzam algıları ile hanenin yeniden üretimindeki işbölümü ve milliyetçilik retoriğinin şekillenmesindeki rolünü inceliyor. Delaney’in temel tezi, “tekkaynaklı” üreme teorisi ile teolojik tektanrıcılık doktrininin birbirleriyle ilişkili olduğu; dinin ve yeniden üretimin ayrı ayrı ele alınamayacağı. Türkiye üzerine yapılan önemli antropolojik çalışmalardan biri olan Tohum ve Toprak’ta Delaney’in çıkış noktasını oluşturan sorular ise şunlar: “Neden tektanrılı üç dinde de Tanrı açık ya da kapalı biçimde erkek olarak simgelenmektedir?” ve “Neden biyolojik yeniden üretim değersizleştirilmiş ve böylece kadınlar düşük bir statüye yerleştirilmiştir?”.Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Tohum ve Toprak
Alt Başlık
Türk Köy Toplumunda Cinsiyet ve Kozmoloji
ISBN
9789754709261
Orijinal Adı
The Seed and the Soil
Yayın No
İletişim - 750
Dizi No
Araştırma-İnceleme - 116
Alan
Kadın ve Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları, Antropoloji
Sayfa Sayısı
390 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
283 gr
Baskı
7. baskı - Ağustos 2018 (1. baskı - Ekim 2001)
Yazar
Carol Delaney
Çeviren
Selda Somuncuoğlu, Aksu Bora
Editör
Asena Günal
Dizi Kapak Tasarımı
Ümit Kıvanç
Kapak
Utku Lomlu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Şerife Ünal
Cilt
Güven Mücellit
Baskı
Ayhan Matbaası

Carol Delaney

Stanford Üniversitesi Kültürel ve Toplumsal Antropoloji Bölümü’nde öğretim üyesidir. Yüksek lisansını Harvard İlahiyat Okulu’nda, doktorasını Chicago Üniversitesi Kültürel Antropoloji Bölümü’nde tamamladı. Elinizdeki kitabın kaynağı olan teziyle “sosyal bilimler” alanında en iyi doktora tezi Galler Ödülü’nü aldı. Abraham on Trial: The Social Legacy of Biblical Myth (Princeton University Press, 1998) başlıklı kitabında Abraham/İbrahim hikâyesi üzerinde durmakta ve Yahudilik, Hıristiyanlık ve İslâm’ın temelindeki bu hikâyenin eleştirel bir yorumunu yapmaktadır. Yazarın Investigating Culture: An Experiential Introduction to Anthropology adlı kitabı 2004 yılında Blackwell Publishers tarafından yayımlanmıştır.