Cinsiyet ve Millet
Çeviri
Ayşin Bektaş

ISBN
9789750500947

5. baskı - Kasım 2016
263 sayfa


33,50 TL
26,80 TL

Cinsiyet ve Millet

Nira Yuval-Davis

Toplumsal cinsiyet ilişkilerinin milliyetçi projelerdeki yeri son derece önemlidir. Bunu görmek için herhangi bir ulus-devlet yaratma sürecine bakmak yeterli olur. Buna rağmen milletler ve milliyetçilik konusundaki yaygın kuramlar bu alanı ihmal edip kadınlık ve erkeklik rollerinin milletin kuruluşundaki hayati rolünü gözardı etmişlerdir. Kadın ve milliyetçilik alanındaki çalışmaları ile tanınan Nira Yuval-Davis, pek çok yabancı dile çevrilen bu kitabında, cinsiyet ilişkilerinin milliyetçi projelerin bazı temel boyutlarına olan katkısını sistematik olarak incelemekte ve yeni mücadele yolları önermektedir.

Toplumsal cinsiyet ilişkilerinin milliyetçi projelerdeki yeri son derece önemlidir. Bunu görmek için herhangi bir ulus-devlet yaratma sürecine bakmak yeterli olur. Buna rağmen milletler ve milliyetçilik konusundaki yaygın kuramlar bu alanı ihmal edip kadınlık ve erkeklik rollerinin milletin kuruluşundaki hayati rolünü gözardı etmişlerdir. Kadın ve milliyetçilik alanındaki çalışmaları ile tanınan Nira Yuval-Davis, pek çok yabancı dile çevrilen bu kitabında, cinsiyet ilişkilerinin milliyetçi projelerin bazı temel boyutlarına olan katkısını sistematik olarak incelemekte ve yeni mücadele yolları önermektedir. Bu temel boyutlar, milli yeniden üretim, milli kültür, milli vatandaşlık ve savaşlardır. Yuval-Davis, kadınların, milletlerin yalnızca biyolojik, kültürel ve sembolik yeniden üretimindeki rollerine değil, vatandaşlık hakları ve yükümlülükleri yoluyla milletin sivil oluşumundaki konumlarına de eleştirel bir gözle bakmaktadır. Ayrıca kadınların, gayriresmî kurtuluş mücadeleleri ve modern ordulara katılmalarının, toplumdaki yerlerine yönelik sonuçlarını da inceler. Siyaset kuramının cinsiyet körlüğüne meydan okuyan bu kitapta, toplumsal cinsiyet ilişkilerinin milli ve etnik süreçleri etkileme ve bunlardan etkilenme biçimleri, Türkiye dahil pek çok ülkeden örnekle ele alınmaktadır.
Kitabın Adı
Cinsiyet ve Millet
ISBN
9789750500947
Orijinal Adı
Gender and Nation
Yayın No
İletişim - 861
Dizi No
Araştırma-İnceleme - 135
Alan
Kadın ve Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları, Sosyoloji, Politika/Siyaset
Sayfa Sayısı
263 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
198 gr
Baskı
5. baskı - Kasım 2016 (1. baskı - Ocak 2003)
Yazar
Nira Yuval-Davis
Çeviren
Ayşin Bektaş
Editör
Asena Günal
Kapak
Utku Lomlu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Serap Yeğen
Baskı
Sena Ofset
Cilt
Sena Ofset

Nira Yuval-Davis

İsrailli bir diaspora Yahudisidir. Uzun yıllardır Londra’da Greenwich Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Etnisite Çalışmaları master programının koordinatörlüğünü yürüten Yuval-Davis, şu anda East London Üniversitesi Kültürel Çalışmalar bölümünde misafi profesör olarak çalışmaktadır. Internatıonal Sociological Association’ın Irk, Etnisite ve Azınlık İlişkileri Araştırma Komisyonu’nun başkanlığını yürüten Yuval-Davis, Women in Militarized Conflict Zones (Askeri Çatışma Bölgelerinde Kadınlar) ve Londra’daki Women in Black (Siyahlı Kadınlar) gruplarının kurucu üyesidir. Nira Yuval-Davis, kadın, milliyetçilik, ırkçılık, köktendincilik ve vatandaşlık meselelerinin kuramsal ve ampirik boyutları üzerine pekçok çalışma yapmıştır. Floya Anthias ile birlikte yazdığı Racialized Boundaries’in (Routledge, 1992) dışında derleyenleri arasında yer aldığı kitaplar vardır: Woman-Nation-State (Macmillan, 1989); Refusing Holy Orders: Women and Fundamentalism in Britain (Virago, 1992); The Gulf War and the New World Order (Zed Books, 1992); Unsettling Settler Societies (Sage, 1995); Crossfires: Nationalism, Racism and Gender in Europe (Pluto, 1995); Citizenship: Pushing the Boundaries (1997) ve Women, Citizenship and Difference (Zed Books, 1999). Cinsiyet ve Millet, şu ana kadar altı dile çevrilmiştir.