İnsan Hakları
Çeviri
Mehmet Osman Dostel

ISBN
9789750522291

2. baskı - Kasım 2018
312 sayfa


37,00 TL
29,60 TL

İnsan Hakları

Thomas Paine

Fransız Devrimi’nin cumhuriyetçi ve demokrat dalgasının İngiliz parlamenter monarşi düzenini yıkmasından korkan Edmund Burke’ün 1789 devrimini itibarsızlaştırmak için yazdığı kitaba verilmiş güçlü bir yanıttır Paine’in İnsan Hakları.

“Paine’e göre özgür bir ülke, kişiler tarafından değil, doğal hakları garanti altına alan, bu anlamda adil olan yasalar tarafından yönetilmeli. Seçimle işbaşına gelme sistemi de, eğer sonunda iş başına gelen sınırsız yetki kullanacaksa, doğal hakları ihlal edecekse, fiiliyatta monarşidir, mutlakiyettir. Seçimle işbaşına gelen sınırsız egemenlik kullanacaksa aynı anlamda ve aynı derecede despotik bir yönetim kuruyor demektir.”
AYŞEN CANDAŞ


Thomas Paine, hem Amerikan Devrimi’ne hem Fransız Devrimi’ne katılmış, bunları desteklemiş, yazdığı broşürlerin ve kitapların her iki devrimin üzerinde büyük etkisi olmuş, Aydınlanma yüzyılının simgesel düşünür ve siyasetçilerinden biridir. Bu iki devrim de, Paine’in 1776’da yazdığı, Akıl Çağı broşüründeki fikirlerin somut izlerini taşır. Fransız Devrimi’nin cumhuriyetçi ve demokrat dalgasının İngiliz parlamenter monarşi düzenini yıkmasından korkan Edmund Burke’ün 1789 devrimini itibarsızlaştırmak için yazdığı kitaba verilmiş güçlü bir yanıttır Paine’in İnsan Hakları. Aynı zamanda günceldir. Çoğunlukçuluğa ve plebisite indirgenmiş, adalete, eşitliğe ve özgürlüklerin garantisine dair özü giderek yok edilen, içi boş bir demokrasi anlayışının yükseldiği günümüzde, İnsan Hakları’nda savunulan cumhuriyetçi ve demokrat ilkeler, eşit vatandaşlığı, müşterekleri, dayanışmayı savunanlar için önemli bir esin kaynağı olmaya devam ediyor.Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
İnsan Hakları
ISBN
9789750522291
Orijinal Adı
Rights of Man
Yayın No
İletişim - 2500
Dizi No
Politika - 165
Alan
Felsefe, Politika/Siyaset
Sayfa Sayısı
312 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
256 gr
Baskı
2. baskı - Kasım 2018 (1. baskı - Ağustos 2017)
Yazar
Thomas Paine
Çeviren
Mehmet Osman Dostel
Editör
Ahmet İnsel
Önsöz
Ayşen Candaş
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Remzi Abbas
Cilt
Güven Mücellit
Baskı
Ayhan Matbaası

Thomas Paine

1737’de Norfolk’da (Birleşik Krallık) doğdu. Önce ticaret yaptı. 1767’de Londra’da öğretmenliğe başladı. 1774’te Amerika’ya gitti ve Amerika’nın bağımsızlığını destekledi. Bu amaçla 1776’da Common Sense (Sağduyu) başlıklı broşürü yayımladı. Daha sonra Fransız Devrimi’ni savundu ve İnsan Hakları kitabını yayımladı. Fransa Ulusal Meclisi’ne seçildi. Fransa’da Terör Yönetimi tarafından tutuklandı. Hapiste Age of Raison’ı (Akıl Çağı) yazdı. Herkese asgari gelir hakkı, emekli maaşı hakkı gibi paylaşımcı önerileri savundu. Napoléon Bonaparte’ın iktidara gelmesinin ardından ABD’ye döndü ve 1809’da New York’ta vefat etti.