Toplumsal Sözleşme
Çeviri
Cenap Karakaya

ISBN
9789750516269

2. baskı - Ocak 2016
192 sayfa


27,00 TL
21,60 TL

Toplumsal Sözleşme

veya Siyasal Hukukun Prensipleri
Jean-Jacques Rousseau

Toplumsal Sözleşme, 1762’de yayımlandığında, halk egemenliği ve genel irade ilkelerini gündeme getirerek, yeni bir çığır açtı. Hakkında çok konuşulan ama gerçekte az okunan Toplumsal Sözleşme, üzerinden 250 yıl geçmiş olmasına rağmen, güncel siyasal tartışmalarımıza ışık tutmaya devam ediyor.

“Rousseau, insanların yaşamından vahyi çekip çıkaran ve kapitalizmin bütün ilk mırıltılarıyla birlikte, toplumsal adaletsizliklere karşı isyan bayrağını yükselten kişi oldu. Kötülüğün nedeni insan doğası değil, özgürlüğün olmadığı ve eşitsizliğin egemen olduğu bir toplumdur.”
ZEEV STERNHELL

Toplumsal Sözleşme, 1762’de yayımlandığında, halk egemenliği ve genel irade ilkelerini gündeme getirerek, yeni bir çığır açtı. Kısa zamanda modern düşüncenin bir dönüm noktası ve siyaset felsefesinin temel eserlerinden biri oldu. Egemenliğin devredilemez olduğunu, insanların özgür doğduklarını, medeni bir özgürlük için insanların tabiat halindeki bağımsız özgürlüklerinden feda etmeleri gerektiğini, bunun da herkesin özgürce kabul ettiği bir toplumsal sözleşmeyle mümkün olabildiğini iddia etti. Toplumsal sözleşme, yasayı yapan egemen halkın üyesi olan yurttaşı var eder. Ortaya çıkan bir ve bölünmez genel iradedir ve Cumhuriyet bu genel iradenin hâkimiyetidir.
Rousseau’nun yanıtlamaya çalıştığı sorular, günümüzün siyasal endişe ve sorunlarıdır. Ortak faydanın içine özel çıkarlar nasıl dahil edilir? Her iktidarın doğal eğilimi olan, yurttaşların egemenlik hakkının gasp edilmesine karşı nasıl mücadele edilir?

Hakkında çok konuşulan ama gerçekte az okunan Toplumsal Sözleşme, üzerinden 250 yıl geçmiş olmasına rağmen, güncel siyasal tartışmalarımıza ışık tutmaya devam ediyor.Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Toplumsal Sözleşme
Alt Başlık
veya Siyasal Hukukun Prensipleri
ISBN
9789750516269
Yayın No
İletişim - 2050
Dizi No
Politika - 126
Alan
Politika/Siyaset
Sayfa Sayısı
192 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
168 gr
Baskı
2. baskı - Ocak 2016 (1. baskı - Eylül 2014)
Yazar
Jean-Jacques Rousseau
Çeviren
Cenap Karakaya
Önsözü Çeviren
Işık Ergüden
Önsöz
Bruno Bernardi
Sonsözü Çeviren
Işık Ergüden
Sonsöz
Zeev Sternhell
Editör
Ahmet İnsel
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Remzi Abbas
Baskı ve Cilt
Sena Ofset