Sofist
Çeviri
Cenap Karakaya

ISBN
9789750519024

2. baskı - Ağustos 2018
126 sayfa


21,50 TL
17,20 TL

Sofist

Platon

Platon Sofist’te varlık ve varolmayan kavramlarını tartıştırıp, Parmenides’in tezlerini çürütür. Platon ve ondan sonra Aristoteles için sofistler felsefenin dışından, onun sınırıı çizerler. Filozof bilgiye ulaşmaya uğraşırken, Sofist kanaat oluşturmak yani siyaset yapmak peşindedir. Sözün varlık üzerindeki etkisini anlamak ve bunu kullanmak Sofist için önemlidir.

“Platonizmi devirmek: bunu denememiş felsefe var mı? (...) Dolayısıyla felsefe Aristotales’ten, hayır Platon’dan, Sokrates’le usta taklitçiyi birbirinden ayırmanın mümkün olmadığı Sofist’in sonundan itibaren başlar.”
MICHEL FOUCAULT

“Sofistler sadece gerçekçi kişilerdi (...) Bütün güçlü zihinler gibi, kendi ahlâk dışılıklarının farkında olma cesaretine sahiptiler.”
FRIEDRICH NIETZSCHE

Sofist filozofun kötü ötekisi midir? Hegel’in “Yunanistan’ın efendileri” olarak tanımladığı sofistler, dil ustaları olarak, para karşılığında, yargıçları ikna ediyor, hitap ettikleri kalabalığın fikrini değiştirtiyor, insanlara retoriği öğretip, demokrasiye aşina kılıyorlardı. Platon’a göre, kavramların alacakaranlığında iş gören, diyalektik yöntemini sahte önerilere ulaşmak için kullanan akıl karıştırıcılardı.


Platon Sofist’te varlık ve varolmayan kavramlarını tartıştırıp, Parmenides’in tezlerini çürütür. Platon ve ondan sonra Aristoteles için sofistler felsefenin dışından, onun sınırıı çizerler. Filozof bilgiye ulaşmaya uğraşırken, Sofist kanaat oluşturmak yani siyaset yapmak peşindedir. Sözün varlık üzerindeki etkisini anlamak ve bunu kullanmak Sofist için önemlidir. Sofistlerin yöntemi, tam bu nedenle, Kant’tan Heidegger ve Apel’e ve hatta Lacan’a kadar, modern Batı felsefesinin dikkatini çekiyor.Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Sofist
ISBN
9789750519024
Orijinal Adı
Σοφιστής
Yayın No
İletişim - 2280
Dizi No
Politika - 142
Alan
Felsefe, Politika/Siyaset
Sayfa Sayısı
126 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
115 gr
Baskı
2. baskı - Ağustos 2018 (1. baskı - Mart 2016)
Yazar
Platon
Çeviren
Cenap Karakaya
Editör
Ahmet İnsel
Önsöz
Emile Chambry
Önsözü Çeviren
Ahmet İnsel
Sonsöz
Ahmet İnsel
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Ebru Gezici
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Platon

(Atina, MÖ 427/428 - MÖ 347), antik Yunan filozofu ve Batı dünyasındaki ilk yüksek öğretim kurumu olarak kabul edilen Atina Akademisi’nin kurucusudur. Hocası Sokrates, en ünlü öğrencileri Aristoteles, Ksenokrates ve Heraklitos’tur. En bilineni Devlet olan, diyalog biçiminde yazılmış 35 kitabı ve bir mektup derlemesi vardır.Platon

Tüm Platon kitaplarını görmek için tıklayınız.