Ekonominin Küreselleşmesi
Çeviri
Sevgi İneci

ISBN
9789750500176

8. baskı - Kasım 2017
256 sayfa


35,00 TL
28,00 TL

Ekonominin Küreselleşmesi

Jacques Adda

Küresel ekonomi belki son yıllarda ortaya çıkmış bir kavram, ama ekonominin küreselleşmesi hiç de yeni değil. Dünyanın toprak altı ve toprak üstü kaynakları hem farklı farklı oldukları, hem de her yerde bulunmadıkları için eski tarihlerden itibaren ticaret yoluyla gezegen etrafında dolaşmaya başladılar. Bu dolaşım döngüsü kimi ulusların lehine olurken birçoğunun da aleyhine gerçekleşti.

Küresel ekonomi belki son yıllarda ortaya çıkmış bir kavram, ama ekonominin küreselleşmesi hiç de yeni değil. Dünyanın toprak altı ve toprak üstü kaynakları hem farklı farklı oldukları, hem de her yerde bulunmadıkları için eski tarihlerden itibaren ticaret yoluyla gezegen etrafında dolaşmaya başladılar. Bu dolaşım döngüsü kimi ulusların lehine olurken birçoğunun da aleyhine gerçekleşti. Zengin olanlar daha da zenginleşirken fakirler ellerindekini de kaybetti. Dünya ekonomisini yönettiklerini söyleyebileceğimiz uluslar daha fakir ulusların hem doğal kaynaklarından hem de ucuz işgücünden faydalandılar ve buralara sahip oldukları yaşam ve tüketim alışkanlıklarını yerleştirerek kendilerine yeni pazarlar yarattılar. Dünya ekonomisinin merkez bölgeleri diye bilinen Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa Birliği ve Japonya’ya artık “Yeni Sanayileşen Asya Ülkeleri” de katılıyor. Bunlar dışındaki ülkeler, dünya ekonomisinin yarı periferik ve periferik bölgelerini oluşturuyorlar hâlâ. Bu kitap ekonominin küreselleşmesinin yanı sıra, dünyanın her köşesinin, özellikle üçüncü dünyanın, dışa açılmaya başlayarak merkez uluslar yönetimindeki küresel ekonomiye entegre olma süreçlerini ve bundan hem ekonomik hem de toplumsal açıdan ne şekilde etkilendiklerini tarihsel boyutuyla inceliyor.

Kitabın Adı
Ekonominin Küreselleşmesi
ISBN
9789750500176
Orijinal Adı
La mondialisation de l'economie
Yayın No
İletişim - 818
Dizi No
Araştırma-İnceleme - 125
Alan
Ekonomi, Politika/Siyaset
Sayfa Sayısı
256 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
192 gr
Baskı
8. baskı - Kasım 2017 (1. baskı - Temmuz 2002)
Yazar
Jacques Adda
Çeviren
Sevgi İneci
Kapak
Utku Lomlu
Dizgi
Remzi Abbas
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Serap Yeğen
Yayına Hazırlayan
Can Belge
Baskı
Sena Ofset
Cilt
Sena Ofset

Jacques Adda

İsrail Bar-Ilan Üniversitesi'nde başasistan olarak görev yapıyor; uluslararası ekonomi-politik dersi veriyor. Ekonomik kalkınma ve Kuzey-Güney ilişkileri, Güneydoğu Asya ülkelerinin ekonomik ve siyasi modernleşmesi, Güney ve Doğu Akdeniz ülkelerinin ekonomik gelişmesi, ekonomik küreselleşme ve yeni doğan ekonomiler, Avrupa bütünleşmesi ve uluslararası ekonomi politikası konularında uzman.