Diyarbakırspor
ISBN
9789750510519

1. baskı - Haziran 2012
221 sayfa


5,00 TL
4,00 TL

Diyarbakırspor

Düğünde Kalabalık, Taziyede Yalnız
Faruk Arhan

Simon Kuper’in ünlü “futbol sadece futbol değildir” sözü Türkiye’de belki en çok Diyarbakırspor için geçerli. Türkiye futbolunun ayrık otu Diyarbakırspor, tarihi boyunca hep bir “siyasi işlev”, bir “temsil” basıncı altında olmuş. Bir yandan devlet politikaları, bir yandan Kürt kimliği… Diyarbakırspor, Kürt kimliğini temsil eden yanıyla İspanya’nın Barcelona’sı, Athletic Bilbao’sıyla akraba…

Simon Kuper’in ünlü “futbol sadece futbol değildir” sözü Türkiye’de belki en çok Diyarbakırspor için geçerli. Türkiye futbolunun ayrık otu Diyarbakırspor, tarihi boyunca hep bir “siyasi işlev”, bir “temsil” basıncı altında olmuş. 

Bir yandan devlet politikaları, bir yandan Kürt kimliği… Diyarbakırspor, Kürt kimliğini temsil eden yanıyla İspanya’nın Barcelona’sı, Athletic Bilbao’sıyla akraba… Ama dönem dönem de devletin “bölge”yi futbolla “eğleme” politikalarının aracı olmuş… Maçlarında Hernepeş de söylenir, formaların altından Gaffar Okkan resimli tişörtler de çıkabilir… Kürt sorununda şiddetin yoğunlaştığı 1990’larda bir yandan üst lige taşınmak için resmen koltuklanırken, bir yandan da maça çıktığı birçok şehirde “bölücülerle” özdeşleştirilerek hakaretlerle karşılanmış, saldırıya uğramış.

Ama “sadece futbola” dair bir tarihi de yok değil Diyarbakırspor’un. Daha “sakin” zamanlarda, 1970’lerde, dünyada üç yılda üst üste üç küme atlayan nadir takımlardan biri olmuştur, mesela. Kendine özgü bir futbol folkloru vardır. Diyarbakırspor nasıl kuruldu, nasıl yükseldi? Nasıl siyasi mücadelelerin sahnesi oldu? Faruk Arhan, kuruluşundan bugüne Diyarbakırspor’u, Türkiye’nin siyasi tarihinin ışığında anlatıyor. Bir hazin hikâye: Düğünde kalabalık, taziyede yalnız…Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Diyarbakırspor
Alt Başlık
Düğünde Kalabalık, Taziyede Yalnız
ISBN
9789750510519
Kapak
İbrahim Ateşoğlu arşivi
Yayın No
İletişim - 1754
Dizi No
Futbol Kitapları - 28
Alan
Spor
Sayfa Sayısı
221 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
186 gr
Baskı
1. baskı - Haziran 2012
Yazar
Faruk Arhan
Editör
Can Belge
Dizi Kapak Tasarımı
Utku Lomlu
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Melek Özmüş
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Faruk Arhan

1972'de Urfa'mn Hilvan ilçesine bağlı Sumaklı köyünde doğdu. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nden mezun oldu. Medya Eleştirisi ya da Hermes'i Sorgulamak isimli kitaba imza atanlar arasında yer aldı. Birçok gazete ve dergide muhabir/editör olarak görev aldı. Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) üyesi.