Futbol ve Kültürü
ISBN
9789754703726

8. baskı - Şubat 2015
404 sayfa


43,00 TL
34,40 TL

Futbol ve Kültürü

Takımlar, Taraftarlar, Endüstri, Efsaneler
Tanıl Bora (Der.), Wolgang Reiter (Der.), Roman Horak (Der.)

Kimisine göre çağdaş bir din ya da halkın afyonu. Ancak son yıllarda futbolun böyle basitçe “aşağılanmasını” doğru bulmayan, futbol evrenini bir popüler kültür olgusu olarak ele alan çalışmalar sosyoloji ve kültür eleştirisi edebiyatında yer tutmaya başladı. Bu kitapta, 18 Avrupalı ve 11 Türkiyeli yazar, sosyolog, gazeteci veya “sadece” eli kalem tutan futbolseverin katıldığı bir keşif kolu, futbolun milliyetçilikle, yerelliklerle ve politikayla ilişkisini, taraftar âlemini ve holiganizmi; kapitalistleşme/sanayileşme ve medya egemenliğinin futbola yaptıklarını; futbol mitolojisini ve sahada durduğu gibi durmayan “büyük oyun”un daha nice yüzünü, çeşitli ülkelerden özgül örneklerle inceliyor.

Aslında sadece bir oyun futbol; bir spor. Ama aynı zamanda bağlayıcı ve kitlesel bir tutku. Kimisine göre çağdaş bir din ya da halkın afyonu. Ancak son yıllarda futbolun böyle basitçe “aşağılanmasını” doğru bulmayan, futbol evrenini bir popüler kültür olgusu olarak ele alan çalışmalar sosyoloji ve kültür eleştirisi edebiyatında yer tutmaya başladı. Takımların, oyuncuların oyun üslûplarında, kulüplerin tarihî hikâyelerinde, taraftar alt-kültürlerinde anlamlar aranıyor. Futbolun kitlelerin anlam dünyasında kapladığı yer ancak buralara bakılarak keşfedilebiliyor ve her keşif seyahati gibi heyecanlı bir uğraş bu - hele kâşifler futbola sadece keşif nesnesi olarak değil futbolsever olarak da bakıyorlarsa...

Bu kitapta, 18 Avrupalı ve 11 Türkiyeli yazar, sosyolog, gazeteci veya “sadece” eli kalem tutan futbolseverin katıldığı bir keşif kolu, futbolun milliyetçilikle, yerelliklerle ve politikayla ilişkisini, taraftar âlemini ve holiganizmi; kapitalistleşme/sanayileşme ve medya egemenliğinin futbola yaptıklarını; futbol mitolojisini ve sahada durduğu gibi durmayan “büyük oyun”un daha nice yüzünü, çeşitli ülkelerden özgül örneklerle inceliyor. Ragıp Duran, Adnan Bostancıoğlu, Yaşar Aksoy, Ümit Kıvanç, Necmi Erdoğan, Tanıl Bora, Orhan Koçak, Can Kozanoğlu, Bülent Tanık, Zeki Coşkun, Korkmaz Alemdar, bu defa kendi uzmanlık sahalarında değil futbol sahasında ve etrafında olup bitenler hakkında yazdılar.Kitapta yer alan bölümler
Teknik, Taktik, Sistem
Stadyumdaki Kent
Hillsborough, 15 Nisan 1989
Büyük Futbol Ailesi- Napoli, Maradona ve FC Napoli
Futbol Stadı Korku Bölgesi Mi?
Gençler, Deplase Olunuz!
‘Yeni Zamanların Sıhhat ve Kuvvet Mebdei’ Olarak Stadyum
FC. Barcelona ve Katalan Kimliği
Diktatörlüğün Derbisi
Berlin’de Futbol
Glasnostspor
Çalımlarla Serbest Pazara Doğru
Bir Devlet Bir Çok Ülke
Pabuçlarımı Yakala
‘Dur Tarih, Vur Türkiye’
Solcu ve Taraftar Olmak
Futbolukurdî
1920-1938 Dönemi’nde Avrupa’da Futbol
Maviler ve Kırmızılar
Austro- Faşizimde İşçi Futbolu
Viyana’da Futbol Kültürü
Feyyaz’ın Tekmesi
Gâvur İzmir’de Gol Sesleri
Adana’da Futbol ve Demirspor
Yiğidolar’ın Tarihsel Yenilgisi
Televizyon Futbolu
Halı Saha: Seyircinin Sahaya İnişi
Kitabın Adı
Futbol ve Kültürü
Alt Başlık
Takımlar, Taraftarlar, Endüstri, Efsaneler
ISBN
9789754703726
Yayın No
İletişim - 231
Dizi No
Futbol Kitapları - 2
Alan
Spor
Sayfa Sayısı
404 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
295 gr
Baskı
8. baskı - Şubat 2015 (1. baskı - Kasım 1993)
Kapak
Ümit Kıvanç
Derleyen
Tanıl Bora, Wolgang Reiter, Roman Horak
Dizgi
Remzi Abbas
Uygulama
Filiz Burhan
Düzelti
Süleyman Talay
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Tanıl Bora

1963 Ankara doğumlu. İstanbul Erkek Lisesi’ni ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni bitirdi. 1984-88 arasında haftalık haber dergisi Yeni Gündem’de gazetecilik yaptı. 1988’den beri İletişim Yayınları’nda araştırma-inceleme dizisi editörüdür. O zamandan beri kitap çevirmenliğiyle de meşguldür. 1993’ten 2014’e kadar üç aylık sosyal bilimler dergisi Toplum&Bilim dergisinin yayın yönetmenliğini yaptı. 1989’dan beri düzenli yazdığı aylık sosyalist kültür dergisi Birikim’in 2012’de yayın koordinatörlüğünü, 2016’da yayın yönetmenliğini üstlendi.

Ağırlıklı çalışma alanları, Türkiye’de siyasal düşünceler, özellikle sağ ideoloji ve milliyetçiliktir. Bu konularda yayımlanmış kitapları: Devlet Ocak Dergâh - 1980’lerde Ülkücü Hareket (Kemal Can’la birlikte - İletişim Yayınları, 1991), Milliyetçiliğin Kara Baharı (Birikim Yayınları, 1995), Türk Sağının Üç Hali (Birikim Yayınları, 1998), Devlet ve Kuzgun - 1990’lardan 2000’lere MHP (Kemal Can’la birlikte - İletişim Yayınları, 2004), Medeniyet Kaybı- Milliyetçilik ve Faşizm Üzerine Yazılar (Birikim Yayınları, 2006), Türkiye’nin Linç Rejimi (Birikim Yayınları, 2008), Sol, Sinizm, Pragmatizm (Birikim Yayınları, 2010), Cereyanlar - Türkiye’de Siyasî İdeolojiler (İletişim Yayınları, 2017).


Wolgang Reiter

1955 Viyana doğumlu, Viyana Kültür Araştırmaları Enstitüsü'nde çalışıyor ve yayıncılık yapıyor.


Roman Horak

1953 Viyana doğumlu, Viyana ve Graz üniversitelerinde siyasal bilim ve tarih alanında çalışıyor ve kültür araştırmaları yapıyor.