Communitas
Çeviri
Onur Kartal

ISBN
9789750523564

1. baskı - Mart 2018
248 sayfa


34,00 TL
27,20 TL

Communitas

Topluluğun Kökeni ve Kaderi
Roberto Esposito

Çağdaş siyaset felsefesinin özgün düşünürlerinden, “biyopolitikçi” Roberto Esposito, topluluk fikrini ve kavramını tartışıyor bu kitapta.

“Topluluğun özneleri, tıpkı ‘bana borçlusun’ değil de ‘sana borçluyum’ dediklerinde olduğu gibi ‘bir yükümlülük’ etrafında birleşirler. Bu onları kendi kendilerinin mutlak efendileri olmaktan çıkaran; ya da daha doğrusu en asli mülkiyetlerini, yani öznelliklerini (kısmi ya da bütünüyle) kamulaştıran şeydir. (…) Toplulukta özneler bir özdeşleşme ilkesi ya da içinde şeffaf bir iletişim kurabilecekleri veya hiç değilse bu iletişim için gerekli olan içeriği tesis edebilecekleri steril, çevrilmiş bir alan bulmazlar. Bulup bulacakları kendilerini, kendilerinden yoksun bırakacak bir boşluktan, bir mesafeden, bir yabancılıktan başka bir şey değildir.”

Çağdaş siyaset felsefesinin özgün düşünürlerinden, “biyopolitikçi” Roberto Esposito, topluluk fikrini ve kavramını tartışıyor bu kitapta. Topluluğu, üzerine kurulduğu eksikliklerle ve bizzat toplumsallığa dair bir eksiklikle ilişkisi içinde tartışıyor. Topluluk fikrinin, ufuk açıcı bir yapısökümünü gerçekleştiriyor.

Esposito’nun bu sorgulaması, modern siyaset felsefesinde topluluk üzerine düşünmenin belli başlı kavramsal hatlarını yeniden katediyor. Bu hatların inşasına damga vurmuş büyük düşünürlere özellikle eğiliyor: Korku – ve Hobbes. Suçluluk – ve Rousseau. Yasa – ve Kant. Ekstaz – ve Heidegger. Deneyim – ve Bataille.

Topluluk fikri üzerinden, tümüyle siyaseti, dünyayı, insaniyeti yeniden düşünmeye açılan bir kapı, Communitas.Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Communitas
Alt Başlık
Topluluğun Kökeni ve Kaderi
ISBN
9789750523564
Orijinal Adı
Communitas
Yayın No
İletişim - 2595
Dizi No
Politika - 171
Alan
Politika/Siyaset
Sayfa Sayısı
248 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
211 gr
Baskı
1. baskı - Mart 2018
Yazar
Roberto Esposito
Çeviren
Onur Kartal
Editör
Tanıl Bora
Dizi Kapak Tasarımı
Utku Lomlu
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Remzi Abbas
Dizin
Berkay Üzüm
Cilt
Güven Mücellit
Baskı
Sena Ofset

Roberto Esposito

1950’de İtalya, Napoli’de doğdu. Felsefe öğrenimi gördü, İtalya ve başka Avrupa ülkelerinde birçok üniversitede, felsefe kurumunda ve yayın organında çalışmalar yürüttü. Özellikle biyopolitika teorisine katkılarıyla bilinir.